Убава приказна

Нова едиција „Басни од Македонија“ – волшебни народни приказни во модерно издание

По големиот успех на едицијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс Ламина“ издадоа нова едиција „Басни од Македонија“. 

Калински за „еМагазин“: Бев подготвен на збогување со гледачите, секој работен век си има крај

„Еден праг во животот се пречекорува и еден долг период завршува тука. Нема да се повтрои тоа што ми беше пружено во Македонската радио телевизија. Чувството е посебно и не сум многу свесен во моментов. Среќен сум што успеав да го завршам работниот век во добра кондиција,“ вели Калински за „еМагазин.“

Јубилеј на „Империал тобако“ во Македонија: 15 години докажан и доверлив партнер на македонската економија

Од 2002 година вкупно се инвестирани околу 33 милиони евра, пред сé во осовременување на технолошкиот процес и во иновации, а во тек на имплементација е нова голема инвестиција во производството

Јубилејна успешна приказна: 10 години Vivax во Македонија

Денеска, во ресторан „Камник“ во Скопје, тимот на Vivax  во уникатна атмосфера, со одбележување на традиционалниот настан „Vivax cool day“, прослави јубилејна прослава по повод 10 години од неговото постоење во Македонија, и успех кој веќе трае една деценија. 

Седум години клиничка болница „Аџибадем Систина“

Вложување во најсовремената технологија за дијагноза и третман, врвен медицински тим и имплементирање нови интервенции се работите кои ја поставија „Аџибадем Систина“ лидер во земјата и регионот. 

(Фото) Се отвори Dioptra Couture, стил и уникатност за секој

На 25 март во срцето на Скопје, на плоштад Македонија, се отвори ново поглавје во оптиката. Dioptra Couture придонесува и предизвикува несекојдневен развој во оптичкото поле во Македонија.

(ВИДЕО) Фетаи со инспиративна приказна: Се омажив на 17 години, но не се откажав од својот сон

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, раскажа голем дел од нејзиниот приватен живот, на трибината организирана во ЕУ-Инфо центарот по повод 8 Март.Како и поттик и инспирација за девојките и жените, нејзината порака беше дека не треба да се откажат од 

(Галерија) 25 години Јумис: Македонски мебел со совршен дизајн и квалитет

Кога пред 25 години, дрвноиндустрискиот инженер, Илија Арсовски, го отворил салонот за мебел ЈУМИС, не претпоставувал дека еден ден истиот ќе прерасне во една од најголемите фабрики за мебел во земјава.

Kомпанијата „Новако“ осум години ги носи светските трендови во Македонија

Лидерот во производство и продажба на лифтови, ескалатори, подвижни траки, авио мостови и други транспортни и индустриски системи во Македонија, „Новако“, член на светски водечката групација ThyssenKrupp, оваа година го прославува својот 8-ми роденден.

(Фото) Компанијата ИТД Дистрибуција прослави 10 години од постоењето

Компанијата ИТД Дистрибуција ја прослави десетгодишнината од своето постоење во Македонија.  Својата јубилејна годишнина, компанијата заедно со вработените и долгогодишните партнери и соработници од земјата и од странство ја одбележа со свеченост организирана