Убава приказна

Историјата на Superbrands

Првите чекори на Superbrands се направени во 1994 во Обиденото Кралство. Организацијата започнува како емисија за BBC Radio Лондон чија цел е давање совети на потрошувачите и бизнисите за значајноста на брендови во државата и пошироко.

Македонски кроасани освојуваат девет странски пазари

Следејќи ја идејата да создадат производ кој ќе го има вкусот и мирисот како да е подготвен дома, македонската фабрика „Жито пром“ ги направи кроасаните 4U кои веќе освоија и девет странските пазари. 

 

Компанијата „Логин системи“ прослави 25 години постоење

На 1 ноември пред 25 години започна првиот работен ден за „Логин системи“, македонска компанија за креирање и одржување на деловни ЕРП решенија базирани на Microsoft Dynamics NAV (НАВ). 

Една година од постоење на Јавна соба – центар за дизајн

Минатата година на 28. октомври официјално започна со работа Јавна соба. 

(Фото) Промовиран македонски бренд „Si-miami“ кој зборува за љубовта и верноста на ташната кон жената

Македонски бренд на ташни „Si-miami“ беше промовиран синоќа во винскиот клуб „Мулино“.

(Фото) Kомпанијата М Кар ја одбележа првата година од своето постоење и стогодишнината на брендот BMW

Увозникот за BMW и MINI во Македонија и Косово, компанијата М Кар прослави една година постоење на својот продажно - сервисен центар и воедно ја одбележа стодошнината на брендот BMW. 

Како се роди Лукоил

Нафтениот гигант деновиве слави 25 години од основањето. Како започна неговата приказна?

ЕВН Македонија: 300 милони евра инвестирани во модернизација, развој и реконструкција на дистрибутивната мрежа

ЕВН Македонија обележува 10 години  од работењето. Во изминатава деценија врвен приоритет на компанијата беше создавање на сигурен и стабилен дистрибутивен систем и сигурност во снабдувањето со електрична енергија. 

Приказната за Алкалоид: Како се роди и развиваше една од најуспешните компании во Македонија

Првите производни погони, од кои израсна Алкалоид биле во приватна сопственост на семејството Огњановиќ. На почетокот петнаесетина работници во два погона произведувале околу 350 кг фармацевтски суровини. 

Пазар3 – десет години најснабден пазар во Македонија

Водечкиот македонски портал за онлајн тргување, Пазар3 (www.Pazar3.mk), деновиве прослави 10 години од своето постоење, заокружувајќи една успешна етапа во својот развој позиционирајќи се како најголем провајдер на услуги за онлајн огласување, купување и продажба на стоки и услуги.