Чиста околина

Аларм: Во светот останаа уште само три бели носорози

Женката бел носорог Нола од зоолошката градина во Сан Диего доби инфекција и покрај неколкудневниот надзор од ветеринар нејзината здравствена состојба нагло се влоши, поради што беше решено таа да биде успиена.

Лабунишкото и Подгоречкото езеро во критична состојба

Дел од речниот екосистем на планината Јабланица, особено во долниот тек е со исклучително лош еколошки статус, покажува истражувањето на Македонското еколошко друштво во рамките на проектот „Вода за езерата, блатата, изворите и луѓето на планината Јабланица“ што беше презентиран во Струга.

Креирајте приказна од амбалажен отпад и освојте 30.000 денари

Конкурсот на Пакомак, Trash for art 2015 како и секоја година е одлична прилика за еколошки ангажираните уметници и креативци, кои сакаат својата приказна да ја раскажат низ стари лименки, пластични и стаклени шишиња, тегли, капачиња, картонски кутии, конзерви, амбалажи од козметика и средства за чистење, 

Ќе се олесни постапката за инвестиции во обновливи извори на енергија

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Владата достави предлог измени на Законот за шуми. Според Министерството за земјоделство, целта на направените измени и дополни во Законот за шумите е поедноставување на постапките 

Граѓани протестираа пред Општина Аеродром заради загадувањето

Педесетина граѓани денеска се собраа пред седиштето на Општина Аеродром да протестираат против големото загадување и да побараат локалната самоуправа да преземе соодветни мерки за да се заштити здравјето на граѓаните, пишува Meta.mk

На балканскиот рис му се заканува исчезнување

​Меѓународната унија за заштита на природата (IUCN) оцени дека балканскиот рис заслужува итна заштита бидејќи на овој подвид на евроазискиот рис му се заканува целосно исчезнување. 

Награди за најдобрите фотографии од конкурсот #ДелувајСега

Mинистерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири, амбасадорката на  Република Франција, Лоренс Оер и постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации ( УНДП), Луиза Винтон, свечено ги доделија наградите на 20-те најдобри од првиот фото конкурс за климатски промени во државата, #ДелувајСега како и за двајца новинари за најдобра сторија на тема Борба против климатските промени.

Греењето на дрва една од најголемите причини за загадувањето

Пред еден месец започна грејната сезона, а со тоа и загадувањето. Три четвртини од населението во Македонија секојдневно се грее или готви на дрва. Во руралните средини ги употребуваат 95% од домаќинствата, а во урбаните дури 60%

Заврши фото-конкурсот Делувај Сега: Доделување награди за најдобрите овој петок

Првиот фото конкурс за климатски промени во државата, Делувај Сега, заврши вчера заклучно со 15ти ноември. Активисти, вљубеници во природата и подржувачи на борбата за чиста животна средина, земаа учество во конкурсот, со своите фотографии кои имаа за цел да ја доловат главната тематика на конкурсот за 10те понудени категории, а тоа е дека климатските промени се насекаде околу нас.

И Тетово ќе се бори со загадувањето со прскање на улиците со хемиски препарат

Како и во Скопје и во Тетово, кој важи за еден од најзагадените во земјава, почна да се прскат улиците со специјален хемиски препарат кој задржува на земјата дел од издувните гасови од возилата.