Чиста околина

Кривични пријави за актуелни и поранешни директори на РЕК Битола и на ЕЛЕМ за загадување

​СВР Битола поднесе кривични пријави против неколку поранешни и актуелни директори во РЕК Битола и против АД ЕЛЕМ  поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загадување на животната средина и природата“. 

Скопје повторно се гуши: Магла и загадување над дозволените граници

Граѓаните на Скопје утрово повторно се разбудија во магла и загадување на воздухот над дозволените граници. Апликацијата „Мој воздух“ покажува дека присуството на опасните ПМ10 честички во скопските населби Карпош, Центар, Лисиче е над подносливото ниво, а најголемо е загадувањето 

 

Во Црна Гора се гради првиот еко-град на Балканот

Во местото Бандичи, во близина на Подгорица, Црна Гора почна да се гради првиот еко-град на Балканот. Во градот ќе има 1.400 станови и во него ќе може да живеат околу 7.000 лица.

(Фото) За каков идентитет се зборува, ако во депонија се претвора се што е белег или дел од него

На социјалните мрежи се појавија фотографии од Скопскиот аквадукт кои сведочат дека овој археолошки локалитет е претворен во депонија.

Шилегов: Автомобилите ќе може, но нема да мора да се оставаат на влезот во Скопје

На граѓаните кои со возила доаѓаат од другите градови во Скопје ќе им биде овозможено да ги паркираат на паркинзи на влезот од Градот и потоа да користат градски превоз. Тоа во никој случај не значи дека ќе им се забрани со нив да влегуваат во главниот град, рече градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.

(ВИДЕО) Цело Скопје депонија: Отпад фрла кој кај ќе стигне

Државниот Инспекторат за животна средина објави снимки направени со дрон од кој може да се види алармантната состојба со дивите депонии во Скопје и неговата околина.

Од 20 часот се укинува бесплатниот градски превоз во Скопје

Град Скопје соопшти дека од вечер во 20 часот се укинува бесплатниот градски превоз во Скопје, а веднаш се укинуваат вонредните мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот, по добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање

Поради загадувањето од денеска бесплатен јавен превоз во Скопје

Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата на Република Македонија и Министерството за здравство, Градот Скопје објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот.

 

Пет компании добија пари за иновации за намалување на загаденоста на воздухот

Компаниите „Еко  солар“ од Штип, „Бизифај“ од Битола, „Технолоџи парк“ од Тетово, „Технобен нова“ од Прилеп, и „Венито комерц“ од Кавадарци ќе користат пари од повикот „О2 предизвик“ на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), 

Прекопите во зелените површини сè повеќе го оштетуваат зеленилото

При извршување на тековните активности на терен, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ од повеќе реони, сè почесто забележуваат оштетувања – уништување на јавните зелени површини низ градското зеленило, информираат од таму.