Чиста околина

Општина Карпош: Граѓани алармираа дека загадувањето доаѓа од Косово

По објавата на податоците од мерната станица во Карпош за енормно загадување во Општина Карпош и присуство на 1.218 ПМ10  честички во саботата навечер, во текот на вчерашниот и денешниот ден ни се јавија повеќемина граѓани со посочување на можните 

Бесплатен јавен превоз во Скопје до намалување на аерозагадувањето

Градот Скопје од утре воведува бесплатен јавен превоз во сите автобуси на ЈСП Скопје и кај приватните превозници за сите граѓани на територија на Скопје се до моментот на намалување на аерозагадувањето, соопшти на денешната прес-конференција градоначалникот Коце Трајановски.

Препораките на Министерство за животна средина никој не ги почитува, ниту има санкции

Во случај на надминување на концентрацијата на ПМ-10 честичките од 50 милиграми на метар кубен во пет последователни денови, Министерството за животна средина и просторно планирање препорачува

Општина Карпош: Вршиме контроли на потенцијалните загадувачи, нерешен е проблемот со сообраќајот

Локалната власт, во континуитет презема максимални мерки за лоцирање и елиминирање на потенцијалните загадувачи, во рамки на своите надлежности, велат од Општина Карпош.

Граѓаните денеска пишуваат статуси со хаштаг „Деннавоздухот“ за да го свртат внимaнието на надлежните

За да го свртат вниманието на надлежните институции за конечно да се преземе нешто со загадениот воздух, граѓаните се организираа на социјалната мрежи, ако со ништо друго барем со пишан збор да укажат на проблемите.

Меѓаши: Загадувањето на воздухот е еден од главните фактори за смртност кај децата

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска побара итни мерки против загадувањето на воздухот, нагласувајќи дека на децата во Македонија им е загрозено најементарното право – правото на живот (Конвенција за правата на детето, член 6).

(ВИДЕО) Како Мексико Сити го решава проблемот со загадувањето

Од минатата година, Мексико Сити, реши да се справи со загадувањето со трансформација на стотици столбови во вертикалните зелени градини. 

Речиси половина година Скопјани дишеле загаден воздух

Жителите на Скопје во текот на минатата година дишеле загаден воздух со високи концентрации на ПМ10 честичките меѓу 145 и 177 денови.

ОН: 2016 ги сруши сите рекорди на метеорологијата

Изминатата 2016 година била најтопла во историјата на планетата, покажуваат податоците на Обединетите нации.

Студија на ИЈЗ: Аерозагадувањето во Скопје причина за 30 до 35 отсто од болестите

​Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето.  Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ 2,5 честичките.