Спорт

Февруари 23, 2018 Спорт Никола Осило

Рио де Женеиро го тужи Новак Ѓоковиќ

Властите на Рио де Женеиро поднесоа тужба против најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ како одговор на неговата тужба од пред две години. Ѓоковиќ во 2012 година со Густаво Куертен одигра ревијален натпревар и според договорот 

Водичот на „Трансверзалец“ Москито суспендиран само од морални причини

Федерацијата на планинарски спортови (ФПС) го суспендираше водичот на Планинарското друштво „Трансверзалец“, Зоран Костадиновски-Москито. 

Февруари 11, 2018 Спорт Никола Осило

(ВИДЕО) Двесте унифицирани убавици од Северна Кореја им ја украдоа славата на спортистите на ЗОИ

Околу 200 девојки организирани навивачки на олимпискиот тим на Северна Кореја им ја крадат славата на спортистите и ги засенуваат спортските случувања на 23. Зимски Олимписки Игри што се одржуваат во Јужна Кореја.

 

Февруари 10, 2018 Спорт Никола Осило

Ракометарките на „Вардар“ со победа над Будуќност ја продолжија успешната серија во ЛШ

Ракометарките на ЖРК „Вардар“ попладнево во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на Будуќност со 31-24 (19-8). Ова е деветти триумф по ред сезонава во елитното европско натпреварување за „црвено-црните“ и 29-ти меч по ред во кој се обезбедени бодови.

 

(ВИДЕО) Македонската делегација на свеченото отварање на ЗОИ 2018

​Попладнево свечено беа отворени 23-тите Зимски Олимписки игри, а македонската делегација, на чело со Ставре Јада, продефилира на отварањето во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Косово дебитант во Пјонгчанг

Косово првпат ќе учествува на едни Зимски олимписки игри, а пред утрешениот старт беше подигнато косовското државно знаме во Пјонгчанг.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

​Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

Во Јужна Кореја започнуваат Зимските олимписки игри: Кои се нашите преставници

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг

Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. 

Пријавувањето за шестата женска трка „Авицена“ е отворено

Денеска официјално се отвори пријавувањето за женската трка „Авицена“ 2018. Шестата трка ќе се одржи во недела, 1-ви април и ќе стартува во 10 часот.