Спорт

Два бронзени медали за јуниорите на КК „Макпетрол“

Викендов во Чачак , Србија се одржа 47-от по ред карате турнир „Златен појас на Чачак“ за кадети јуниори и сениори-ки. Младите каратисти на Макпетрол во јуниорска конкуренција успеаја да освојат два бронзени медали.

Уште осум дена за пријавување на Виз Ер Скопски маратон

Оваа година Виз Ер Скопски маратон ќе се одржи во недела, 6 мај, со старт во 08.30 часот.

Нападнат автобусот на кошаркарите на „МЗТ“-Скопје

​Автобусот на кошаркарите на „МЗТ“-Скопје вчера бил нападнат од непознати лица на улицата „Васко Карангелевски“, при што било скршено едно стакло.

АППТ со Македонската алпинистичка федерација ќе ги уредуваат алпинистичките локалитети во Македонија

Оваа година, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) работи на проектот “Развој на алпинизам и негово ставање во функција на туризмот” кој е дел од годишната програма на АППТ за 2018 година. 

Алпинистите собираат средства за уредување на карпите по кои се качуваат, бидејќи се небезбедни

Извршниот одбор на Македонската алпинистичка федерација во Февруари оваа година донесе одлука за започнување акција за уредување на алпинистичките локалитети Матка, Демир Капија, Остра Карпа, Лешница и Солунска Глава, информираат од таму.

(Фото) Авицена Женска трка со рекорден број учеснички, најуспешните со вредни награди

Шестото издание на Авицена Женската трка, во организација на Сојузот на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт за прв пат како улична трка обедини над 1.700 жени. 

Агаси и Ѓоковиќ ја раскинаа соработката

Тренерот Андре Агаси на најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ си оди од тимот на Ѓоковиќ. Тој беше дел од стручниот штаб на Ѓоковиќ, а како повремен тренер присуствуваше воглавно на големите турнири.  

Маркус Гинјард – пример за младината и шампион во кошарката

Значајната улогата на спортот во општеството е незанемарлива. Спортистите не се единствени кои ги уживаат многубројните предности, туку заедницата исто така има видни бенефиции. Креирање движења, навики, верувања и животен стил се само неколку.

Златен медал за Симона Заборска на Балканското првенство во Истанбул

Викендов во Истанбул се одржа 14-тото Балканско првенство за сениори-ки, во дисциплините борби и кати во поединечна и екипна конкуренција. Во конкуренвија на 11 држави и 354 спортисти, каратистките на Макпетрол успеаја да освојат две медали, односно еден златен и еден бронзен медал.

Седмо место за репрезентативката Моника Стефановска од КК „Макпетрол“

Десетмината македонски каратисти ги завршија натпреварите на петиот турнир од светската 1 Премиер Карате Лига и турнирите од А серија.