Спорт

Поп Ацев е голем фаворит за втора победа по ред на Охридски Маратон

Првиот Македонец кој триумфираше на Охридски Маратон, Евгениј Поп Ацев, оваа година е главен фаворит за да го одбрани трофејот на најголемата спортска манифестација во нашата држава. 

Светската пливачка елита е дел од 30-то издание на Охридски маратон кое ќе се одржи во сабота, 20 август

Осумнаесет натпреварувачи од кои девет мажи и девет жени во сабота точно на пладне ќе влезат во водите на Охридското Езеро, како учесници на јубилејното, 30-то ред издание на Охридскиот пливачки маратон – најголемата меѓународна спортска манифестација во земјата.

(ФОТО) Отворен новиот „Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“

На простор од околу 200 квадратни метри, во склоп на спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска и официјално беше отворен „Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“ во кој навивачите на петкратниот кошаркарски шампион во иднина ќе можат да купат најразновидни производи 

Мајкл Фелпс за шесте медали од Рио треба да плати данок од 55.000 долари

Мајкл Фелпс може да плива брзо, но тоа не е доволно за да ги избегне даноците, кои ќе треба да ги плати за освоените пет златни и еден сребрен медал од Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Според информација на CNBC, Фелпс ќе треба да плати вкупно околу

Кој освои најмногу медали досега на Олимпијадата во Рио

Очекувано, спортистите на САД се најтрофејните во досегашниот тек на на Олимписките игри во Рио.

Сребрени и бронзени медали за македонските каратисти на Светското универзитетско првенство во карате

Симона Заборска во тежинската категорија од  (-55 кг) успеа да го освои сребрениот медал на Светското универзитетско првенство во карате во Брага-Португалија.

Рио 2016: Моника Пиуг е сензационалната олимписка шампионка во тенис

Дека Олимписките игри се посебен мотив за секој спортист најдобро потврди инспирираната Порториканка Моника Пиуг која го освои златниот медал на тенискиот турнир во женска конкуренција.

Фелпс во олимписка „пензија„ заминува како најуспешен спортист на сите времиња

Американецот Мајкл Фелпс ја заврши својата олимписка кариера освојувајќи златен медал и тоа со нов Олимписки рекорд.

Рио 2016: Пандев побрз за стотинка, но далеку од полуфиналето

Македонскиот атлетичар Ристе Пандев и по вторпат денеска се појави на тартанот на олимпискиот стадион во Рио. 

ОИ Рио: Најбрзиот Македонец, Ристе Пандев прв во првата прелиминарна фаза

Најдобриот спринтер на Македонија, Ристе Пандев, истрча 10.72 на 100 метри и го освои првото место во својата група на Олимписките игри во Рио и обезбеди настап во понатамошните квалификации.