Спорт

Игор Стефановски - Иџе победи во втората трка во Золдер

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски - Иџе победи на втората трка возена денеска во Белгија во шампионатот ЕТЦЦ. 

Септември 15, 2017 Спорт Камелија Делија

Самсоненко се предомисли: Нема да заминам од Вардар, тука ќе сум засекогаш

Рускиот милионер Сергеј Самсоненко нема да го напушти вардаровото спортско семејство.  Првиот човек на Вардар, на денешната прес-конференција соопшти дека ја сменил својата одлука со која најави дека на крајот на сезоната ќе си замине од трите клуба и ќе прекине со финансирање.

Лига Европа: Зенит пресилен за Вардар

​Екипата на Вардар доживеа убедлив пораз од Зенит со 5:0 на својот дебитантски настап во Лигата на Европа. Рускиот тим во целост ја оправда улогата на апсолутен фаворит и сосема заслужено ги освои бодовите во Скопје.

Септември 15, 2017 Спорт Никола Осило

По 29 години се враќа дома: Илија Најдоски нов технички директор на Вардар

Легендата на македонскиот фудбал и поранешен член на Вардар, Илија Најдовски се враќа во таборот на црвено-црните.

Септември 14, 2017 Спорт Камелија Делија

Македонија скокна за 32 позиции на ФИФА ранг листата

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од 32 места на ранг листата што Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја објави денеска.

Виз Ер Скопски маратон го отвора пријавувањето за 2018

​Организаторите на Виз Ер Скопски маратон ја започнаа организацијата на еден од најмасовните и најпопуларните спортски настани во Македонија и пошироко.

Септември 14, 2017 Спорт Никола Осило

Јаневски пред историскиот меч со Зенит: Вардар ќе напаѓа

Чедомир Јаневски, тренерот на македонскиот шампион Вардар, е свесен дека екипата на Зенит, првиот противник на црвено-црните го групната фаза во Лига Европа ја има улогата на фаворит во мечот кој ќе се игра во Скопје.

Септември 13, 2017 Спорт Никола Осило

Манчини пред утрешниот меч: Ќе биде тешко, Вардар е опасен во контранападите

Македонскиот фудбалски првак Вардар првиот натпревар од групната фаза во Лигата Европа го игра утре на Националната Арена „Филип Втори“, а во првото коло противник е руската екипа Зенит.

Септември 11, 2017 Спорт Никола Осило

Перо Антиќ потпиша едногодишен договор со Црвена ѕвезда

Поранешниот кошаркар на Црвена ѕвезда Перо Антиќ по 10 години повторно е член на црвено-белите, соопшти српскиот кошаркарски клуб. Тројниот освојувач на Евролигата, двапати со Олимпијакос и еднаш со Фенербахче, потпишал едногодишен договор со Црвена ѕвезда.

 

Слоун Стивенс победничка на УС Опен

Американката Слоун Стивенс е победничка на Отвореното тениско првенство на САД. Таа синоќа на убедлив начин за само еден час игра, со 2-0 во сетови ја совлада сонародничката Медисон Киз.