Спорт

Алпинистите собираат средства за уредување на карпите по кои се качуваат, бидејќи се небезбедни

Извршниот одбор на Македонската алпинистичка федерација во Февруари оваа година донесе одлука за започнување акција за уредување на алпинистичките локалитети Матка, Демир Капија, Остра Карпа, Лешница и Солунска Глава, информираат од таму.

(Фото) Авицена Женска трка со рекорден број учеснички, најуспешните со вредни награди

Шестото издание на Авицена Женската трка, во организација на Сојузот на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје и со поддршка на Агенцијата за млади и спорт за прв пат како улична трка обедини над 1.700 жени. 

Агаси и Ѓоковиќ ја раскинаа соработката

Тренерот Андре Агаси на најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ си оди од тимот на Ѓоковиќ. Тој беше дел од стручниот штаб на Ѓоковиќ, а како повремен тренер присуствуваше воглавно на големите турнири.  

Маркус Гинјард – пример за младината и шампион во кошарката

Значајната улогата на спортот во општеството е незанемарлива. Спортистите не се единствени кои ги уживаат многубројните предности, туку заедницата исто така има видни бенефиции. Креирање движења, навики, верувања и животен стил се само неколку.

Златен медал за Симона Заборска на Балканското првенство во Истанбул

Викендов во Истанбул се одржа 14-тото Балканско првенство за сениори-ки, во дисциплините борби и кати во поединечна и екипна конкуренција. Во конкуренвија на 11 држави и 354 спортисти, каратистките на Макпетрол успеаја да освојат две медали, односно еден златен и еден бронзен медал.

Седмо место за репрезентативката Моника Стефановска од КК „Макпетрол“

Десетмината македонски каратисти ги завршија натпреварите на петиот турнир од светската 1 Премиер Карате Лига и турнирите од А серија.

Ајановски е прв Македонец кој освоил медал на Балканско првенство во маратон

Атлетичарот Кокан Ајановски освои бронзен медал на Балканското првенство во маратон кое се одржа во Лимасол, Кипар, во вкупна конкуренција на 354 атлетичари.

Македонија падна за едно место на новата ФИФА листа

​Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од едно место на најновата ранг листа на ФИФА и сега се наоѓа на 75-та позиција.

Завршува вториот круг за пријавување на Авицена Женска трка

​Денес завршува вториот рок, а од утре, 16ти март, започнува последниот круг за Авицена Женска трка 2018. Оваа трка е во организација на Сојуз на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје како дел од промотивните трки на Виз Ер Скопски маратон 2018.

Налог за апсење на сопственикот на ПАОК откако влета на терен на вчерашниот натпревар со АЕК

​Налог за апсење, во рамките на 24 часовната постапка согласно грчките закони, е издаден, според грчките медиуми, за сопственикот на фудбалскиот клуб ПАОК од Солун.