Спорт

Скопската епархија ги демантира тврдењата на Федерацијата на планинарски спортови

Во врска со одржаната прес-конференција нa  Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, реагираше Скопската епархија и од таму објаснуваат под кои услови Федерацијата го користела објектот на Матка, за кои тврдат дека МПЦ сака насилно да им го одземе.

Јануари 30, 2018 Спорт Никола Осило

Прв пат жена на чело на фудбалски клуб: Ирена Јакимовска назначена за генерална директорка на прилепска „Победа“

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена - бришење на извршен член на Одбор на директори со оставка и именување на Иовршен член на Одбор на директори, 

 

МПЦ насилно сака на планинарите да им го одземе планинарскиот дом Матка, тие не го даваат

„Македонската Правослвна Црква бараме во духот на православието, јавно да изјави, по кој основ бараат своја сопственост врз Планинарскиот дом?

Јануари 29, 2018 Спорт Никола Осило

(Фото) Фудбалската мегаѕвезда Златан Ибрахимовиќ во посета на Штип

Еден од најдобрите фудбалери во светот Златан Ибрахимовиќ е во неочекувана посета на Штип. Штипјани го забележале во еден од локалните ресторани и многумина веќе се фотографирале со него. Неофицијално, популарниот Ибра во градот под Исарот ќе остане до вторник, а се шпекулира дека дошол на лов.

 

Јануари 29, 2018 Спорт Никола Осило

Шпанија е новиот европски шампион во ракомет

Шпанија е новиот европски шампион во ракомет, откако вчера во финалето ја совлада Шведска со убедливи 29:23. Клучна фигура во триумфот на шпанската селекција беше голманот на Вардар Арпад Штербик кој со своите одбрани во второто полувреме имаше огромен придонес за резултатскиот пресврт

Роџер Федерер го освои Австралија Опен

Роџер Федерер во пет сета славеше во финалето од Австралија Опен над Марин Чилиќ и дојде до рекордната 20-та титула на Гренд Слем турнирите.

Јануари 24, 2018 Спорт Никола Осило

Македонските ракометари убедливо поразени од Данска: Европското првенство го завршуваме на 11. место

Македонската ракометна репрезентција доживеа убедлив пораз од Данска со 20:31 и го заврши Европското првенство на 11. место. Нашите репрезентативци одиграа одлично во првото полувреме кое заврши нерешено 12:12, но во вториот дел падна темпото на игра по што Данците победија со 11 разлика.

 

Јануари 22, 2018 Спорт Никола Осило

Ќе биде ли Кире Лазаров непријатно изненадување за Чешка?

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров упати смирувачка порака до македонската јавност, дека се уште постои можност тој да биде дел од претстојните натпревари на црвено-жолтите на Европскиот шампионат во Хрватска.

 

(ВИДЕО) Моментот кога се повреди Кире Лазаров

Се уште нема официјални информации колку сериозни се повредите на нашиот капитен Кире Лазаров и дали ќе игра до крајот на ЕП.

Кире Лазаров заврши со прегледите, не се знае дали ќе игра до крајот на ЕП

​Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров ги заврши прегледите во болница во Загреб, но не соопшти за видот и тежината на повредата и дали ќе биде во составот за средбите со Чешка и со Данска.