Спорт

(ВИДЕО) Сопственикот на солунски „Паок“ со пиштол влезе на терен на фудбалскиот натпревар со „Аек“

Големиот дерби-натпревар во грчката фудбалска лига меѓу „Паок“ и „Аек“, кој требаше да биде решавачки за титулата беше прекинат откако по поништувањето на голот за победа на солунски „Паок“, претседателот на клубот, Иван Савидис влета на теренот носејќи пиштол на појасот.

Македонскиот тим со 25 златни медали се врати од Балканскиот шампионат во боречки спортови

На првиот Балкански шампионат во огранизација на Светскиот совет за боречки спортови и вештини кој се одржа во Брчко, Федерација Босна и Херцеговина [9 - 10 март 2018 година], Македонскиот тим зеде учество со 23 борци 

Фудбалската ѕвезда Меси доби трет син, ќе се вика Чиро

Sвездата на Барселона, Лионел Меси преку Инстаграм потврди дека му се родил трет син - Чиро Меси, откако клубот претходно објави дека поради „лични причини“ тој ќе го пропушти гостувањето кај Малага.

 

Висок пласман на македонските каратисти на светската прва премиер карате лига

На турнирот од Светската 1 Премиер карате лига, А серија одржан во Салзбург, Австрија, македонските карате репрезентативци, членови на кaрате клубот Макпетрол, остварија забележителни резултати. 

Февруари 27, 2018 Спорт Никола Осило

УЕФА го казни Вардар со 30.000 евра

УЕФА го казни македонскиот шампион Вардар со 30.000 евра поради „користење на пиротехнички средства, фрлање на предмети на теренот и за недоволно добра организација“ на мечот од шестото коло од групната фаза во Лига Европа (ЛЕ) против Розенборг, одигран на 7. декември.

Разрешени седум членови од Управниот одбор на РК Металург

Зоран Цветановски не е повеќе претседател на Управен одбор и директор на Друштво за спортски дејности Ракометен Клуб Металург АД Скопје.

Февруари 23, 2018 Спорт Никола Осило

Рио де Женеиро го тужи Новак Ѓоковиќ

Властите на Рио де Женеиро поднесоа тужба против најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ како одговор на неговата тужба од пред две години. Ѓоковиќ во 2012 година со Густаво Куертен одигра ревијален натпревар и според договорот 

Водичот на „Трансверзалец“ Москито суспендиран само од морални причини

Федерацијата на планинарски спортови (ФПС) го суспендираше водичот на Планинарското друштво „Трансверзалец“, Зоран Костадиновски-Москито. 

Февруари 11, 2018 Спорт Никола Осило

(ВИДЕО) Двесте унифицирани убавици од Северна Кореја им ја украдоа славата на спортистите на ЗОИ

Околу 200 девојки организирани навивачки на олимпискиот тим на Северна Кореја им ја крадат славата на спортистите и ги засенуваат спортските случувања на 23. Зимски Олимписки Игри што се одржуваат во Јужна Кореја.

 

Февруари 10, 2018 Спорт Никола Осило

Ракометарките на „Вардар“ со победа над Будуќност ја продолжија успешната серија во ЛШ

Ракометарките на ЖРК „Вардар“ попладнево во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на Будуќност со 31-24 (19-8). Ова е деветти триумф по ред сезонава во елитното европско натпреварување за „црвено-црните“ и 29-ти меч по ред во кој се обезбедени бодови.