Спорт

„Работнички“ слави 70 години постоење, ќе игра натпревар со „Фенербахче“ на 30 септември

Во рамки на прославата на 70-годишнината од постоењето на најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички, на 30 септември во 19 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржи ревијален натпревар меѓу КК Работнички и шампионот на Турција и вицешампионот на Европа Фенербахче.

Најлошиот пласман во историјата: Пад за осум места на Македонија на ФИФА листата

Македонската фудбалска репрезентација назадуваше осум места на најновата рејтинг листа на ФИФА и сега се наоѓа на 146.место. Ова воедно е најлошиот пласман во историјата за „црвено-жолтите“.

(Видео) Чуден меч меѓу Монфис и Ѓоковиќ на УС опен, Србинот избори финале

После многу мака со рамето, Новак Ѓоковиќ го совлада Гаел Монфис со 6:3, 6:2, 3:6 и 6:2 и се пласираше во финалето на УС опен.

Кој е новиот претседател на Чкембарите

Здружение за млади и спорт Чкембари 1985 Битола е името на здружението кое шо го основаа навивачите на истоимената навивачка група од Битола. Според објавата на Централниот регистар здружението е основано на 18 овој месец,

Фудбалерот Влатко Гроздановски отвара фудбалски клуб

ФК Гроздановски е името на фудбалкиот клуб кој го основаше нашиот фудбалер Влатко Гроздановски. Според објавата на Централниот регистар сопственици на клубот кој е основан на почетокот на месецов освен познатиот фудбалер се и Благоја Димитријевиќ, Дејан Димитријевиќ, Маријан Гроздановски, аде Гроздановски. За претедател на клубот е регистриран Маријан Гроздановски.

Наковска-Бикова и Каранфилов претставници на параолимписките игри во Рио

Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов се македонските претставници на претстојните параолимписки игри во Рио. 

Во продажба влезниците за натпреварот Македонија – Северна Ирска кој e со хуманитарен карактер

Од денеска почнува продажбата на влезниците за натпреварот Македонија - Северна Ирска од европските квалификации за репрезентации до 21 година. Приходот од влезниците ќе биде дониран за настраданите од поплавените подрачја во скопскиот регион.

Американските кошаркари го освоија олимпиското злато

Соединетите Американски Држави на убедлив начин го освоија златниот медал во кошарка на Олимписките игри во Рио. Тие синоќа во финалето со 96:66 ја победија Србија и ја потврдија својата доминација во овој спорт.

Како најбрзиот човек на светот Усеин Болт ја создаде својата бизнис империја

Усeин Болт е нешто повеќе од олимписка ѕвезда -ветеран. Тој е бренд - икона во атлетика со обожаватели ширум светот, пишува CNN. 

Топ 10: Кој освои најмногу медали во Рио

Завршија 31. летни Олимписки игри во бразилскиот град Рио де Жанеиро. По две седмици возбудливи натпреварувања, на крајот, најуспешни се натпреварувачите од Соединетите Американски Држави со 121 освоен медал.