Спорт

Лазаров: Почнавме лошо, но се си дојде на свое место

Македонската ракометна репрезентација ја постигна и втората победа, откако синоќа во Мец беше совладана Ангола со 31:22. Триумфот беше најавен во финишот на првиот дел, а отпорот на противникот беше целосно скршен кон средината на вториот дел.

Ѓорческа не успеа да се пласира на Авсралија Опен

​Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел.

ИХФ ја казни Македонија со 500 франци, ракометарите не излегле на теренот според број на дресовите

Светската Ракометна Федерација ИХФ ја казни Македонија со парична казна од 500 франци по одигрувањето на првото коло и натпреварот со селекцијата на Тунис. ИХФ објави дека Македонија е казнета парично  заради „ненумеричко излегување на теренот“ при претставувањето на играчите и свирењето на националните химни.

(ВИДЕО) Ѓорческа на чекор од Австралија Опен

​Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор од главниот турнир на Австралија Опен, откако во второто квалификациско коло славеше против Унгарката Далма Галфи со 2:0 во сетови (6:1, 6:1).

Македонија остана на 162. место на најновата ФИФА ранг листа

​Македонската фудбалска репрезентација остана на 162 место на рејтинг листата на Светската фудбалска федерација (ФИФА) објавена денсека.

Прва победа на Светското првенство во ракомет: Македонија го победи Тунис

Македонската ракометна репрезентација, Светското првенство во ракомет, кое се игра во Франција го стартуваше со победа над Тунис (34:30).

Убава вест: Историски успех за македонската тенисерка Лина Ѓорчевска

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа (22) ја оствари првата победа во еден квалификациски меч на гранслем турнир, што е прв вакво триумф во македонскиот женски тенис. Ѓорческа во три сета со 2-1 (6-2, 3-6 и 6-3) во сетови ја победи Американката

Кире Лазаров е избран за најдобар европски ракометар за минатиот месец

Кире Лазаров во машка и Нике Грот во женска конкуренција се најдобрите европски ракометари за месец декември, објави ЕХФ преку својата официјална веб-страница.

(Видео) Новак Ѓоковиќ во инвалидска количка

Новак Ѓоковиќ на теренот „Маргарет Корт“ организираше хуманитарен настан под името „Вечер со Новак“ а сите пари ќе бидат наменети на програми за ран развој на децата во Србија кои ги спроведува фондацијата „Новак Ѓоковиќ“.

(Фото/Видео) Почнува ракметниот мундијал: Триумфалната порта во Париз со македонското знаме

Во пресрет на почетокот на Светско ракометно првенство кое ќе се одржи во Франција, организаторот на уникатен начин, со боите на знамињата на земјите учеснички, а меѓу нив и македонското, изминатата ноќ ја осветлуваше „Триумфалната капја“.