Спорт

(ВИДЕО) Македонската делегација на свеченото отварање на ЗОИ 2018

​Попладнево свечено беа отворени 23-тите Зимски Олимписки игри, а македонската делегација, на чело со Ставре Јада, продефилира на отварањето во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Косово дебитант во Пјонгчанг

Косово првпат ќе учествува на едни Зимски олимписки игри, а пред утрешениот старт беше подигнато косовското државно знаме во Пјонгчанг.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

​Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

Во Јужна Кореја започнуваат Зимските олимписки игри: Кои се нашите преставници

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг

Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. 

Пријавувањето за шестата женска трка „Авицена“ е отворено

Денеска официјално се отвори пријавувањето за женската трка „Авицена“ 2018. Шестата трка ќе се одржи во недела, 1-ви април и ќе стартува во 10 часот.

Скопската епархија ги демантира тврдењата на Федерацијата на планинарски спортови

Во врска со одржаната прес-конференција нa  Федерацијата на планинарски спортови на Македонија, реагираше Скопската епархија и од таму објаснуваат под кои услови Федерацијата го користела објектот на Матка, за кои тврдат дека МПЦ сака насилно да им го одземе.

Јануари 30, 2018 Спорт Никола Осило

Прв пат жена на чело на фудбалски клуб: Ирена Јакимовска назначена за генерална директорка на прилепска „Победа“

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на промена - бришење на извршен член на Одбор на директори со оставка и именување на Иовршен член на Одбор на директори, 

 

МПЦ насилно сака на планинарите да им го одземе планинарскиот дом Матка, тие не го даваат

„Македонската Правослвна Црква бараме во духот на православието, јавно да изјави, по кој основ бараат своја сопственост врз Планинарскиот дом?

Јануари 29, 2018 Спорт Никола Осило

(Фото) Фудбалската мегаѕвезда Златан Ибрахимовиќ во посета на Штип

Еден од најдобрите фудбалери во светот Златан Ибрахимовиќ е во неочекувана посета на Штип. Штипјани го забележале во еден од локалните ресторани и многумина веќе се фотографирале со него. Неофицијално, популарниот Ибра во градот под Исарот ќе остане до вторник, а се шпекулира дека дошол на лов.