Спорт

Јануари 29, 2018 Спорт Никола Осило

Шпанија е новиот европски шампион во ракомет

Шпанија е новиот европски шампион во ракомет, откако вчера во финалето ја совлада Шведска со убедливи 29:23. Клучна фигура во триумфот на шпанската селекција беше голманот на Вардар Арпад Штербик кој со своите одбрани во второто полувреме имаше огромен придонес за резултатскиот пресврт

Роџер Федерер го освои Австралија Опен

Роџер Федерер во пет сета славеше во финалето од Австралија Опен над Марин Чилиќ и дојде до рекордната 20-та титула на Гренд Слем турнирите.

Јануари 24, 2018 Спорт Никола Осило

Македонските ракометари убедливо поразени од Данска: Европското првенство го завршуваме на 11. место

Македонската ракометна репрезентција доживеа убедлив пораз од Данска со 20:31 и го заврши Европското првенство на 11. место. Нашите репрезентативци одиграа одлично во првото полувреме кое заврши нерешено 12:12, но во вториот дел падна темпото на игра по што Данците победија со 11 разлика.

 

Јануари 22, 2018 Спорт Никола Осило

Ќе биде ли Кире Лазаров непријатно изненадување за Чешка?

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров упати смирувачка порака до македонската јавност, дека се уште постои можност тој да биде дел од претстојните натпревари на црвено-жолтите на Европскиот шампионат во Хрватска.

 

(ВИДЕО) Моментот кога се повреди Кире Лазаров

Се уште нема официјални информации колку сериозни се повредите на нашиот капитен Кире Лазаров и дали ќе игра до крајот на ЕП.

Кире Лазаров заврши со прегледите, не се знае дали ќе игра до крајот на ЕП

​Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров ги заврши прегледите во болница во Загреб, но не соопшти за видот и тежината на повредата и дали ќе биде во составот за средбите со Чешка и со Данска.

Каратистките на „Макпетрол“ заминуваат на „Париз опен 2018“

Каратистките на КК „Макпетрол“ – Скопје ќе учествуваат на првиот турнир од Светската 1 Премиер карате лига во Париз, Франција од 18-21јануари 2018 година. 

Јануари 22, 2018 Спорт Никола Осило

Голем хендикеп за ракометната репрезентација: Кире Лазаров најверојатно нема да игра до крајот

Македонија вчера го претрпи првиот пораз на Европското првенство во Хрватска, но покрај поразот од Шпанија (20:31), многу е голема веројатноста дека до крајот на шампионатот го загуби и капитенот Кирил Лазаров.

 

Јануари 22, 2018 Спорт Никола Осило

Премиерот Заев не донесе среќа: Македонија поразена од Шпанија

Македонската ракометна репрезентација го загуби вечерашниот натпревар против Шпанија со резултат 20:31. На трибините нашите репрезентативци ги бодреше и премиерот Зоран Заев, но се чини дека тоа не им донесе среќа.

 

Јануари 21, 2018 Спорт Никола Осило

Нов предизвик: Македонските ракометари вечерва против „Црвената фурија“

Македонската ракометна репрезентација е пред нов предизвик. Вечерва во Вараждин во дуел од групата 2 на Европското првенство во Хрватска, Македонија ќе игра против финалистот од последното ЕП Шпанија.