Спорт

ФПСМ: Несреќата на Титов Врв се случи како резултат на неискуство, незнаење и игнорирање на условите

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ), излезе со реакција за несреќите на Попова Шапка кои се случија викендов при искачување на Титов Врв. Од таму велат дека со почитување на процедурите и кодексот на планинарење во зимски услови, ваквите опасни ситуации можеле да се избегнат.

Петар Наумоски останува на чело на Македонската кошаркарска федерација

Петар Наумоски останува на чело на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и во наредниот период, откако ја доби потребната поддршка да остане прв човек на Мак-баскетот. За доверба на Наумоски гласаа 18 од вкупно 28 членови со право на глас на собранието, а 10 беа против.

Тенисерите добиваат право на еден разговор со тренерот во еден сет

​Асоцијацијата на професионални тенисери одлучи да воведе ново правило во машкиот тенис според кое, играчите ќе имаат дозвола на АТП турнирите да разговараат со својот тренер еднаш во тек на еден сет.

Полицијата истражува 32 англиски клубови поради сексуални злоставувања

​Скотланд јард истражува 32 лондонски фудбалски клубови од кои четири од Премиер-лигата и повеќе од 100 случаи на сексуално злоставување.

Роналдо е добитник на Златната топка по четврти пат

​Кристијано Роналдо по четврти пат ја освои наградата Златна топка која угледниот „Франс фудбал“ ја доделува на најдобриот играч за изминатата година.

(ВИДЕО) Не погоди од неколку сантиметри: Неверојатно промашување на грчки фудбалер

Грчкиот фудбалер, Танасис Такидис се прослави со едно од најлошите промашувања во историјата на фудбалот, откако не успеа да постигне гол од само неколку сантиметри.

Олимпиското семејство проширено со два нови спорта

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) кој заседава во Лозана, Швајцарија, донесе одлука за признавање на тајландски бокс и чирлидинг.

Декември 7, 2016 Спорт Никола Осило

Државни рекорди за пливачите Богдановски, Чепишевски и Блажевски на Светското првнество во Канада

На првиот ден од Светското првенство во пливање на 25 метарски базени што се одржува во канадскиот град Виндзор во квалификациите настапија четири македонски пливачи. Прва стартуваше Анастасија Богдановски која на 200 метри слободно исплива државен рекорд 2:01.27 минути и го освои 31.место во конкуренција на 86 пријавени пливачки.

Крај на соработката помеѓу Новак Ѓоковиќ и Борис Бекер

По три многу успешни години, Новак и јас заеднички одлучивме да ставиме крај на нашата соработка. Целите кои на почетокот ги поставивме целосно ги исполнивме. Би сакал да се заблагодарам на Новак што ме постави за главен тренер во неговиот тим – напиша Борис Бекер на неговиот профил на „Фејсбук“.

(ВИДЕО) Трогателно збогување од фудбалерите на Чапекоенсе

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од бразилската екипа.