Спорт

Најмалку 200 илјади евра премија за младите фудбалери

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година за пласманот на Европското првенство ќе добие награда од Фудбалската федерација на Македонија во висина од 200 илјади евра, но според неофицијалните информации сумата може да биде двојно зголемена и да достигне 400 илјади евра.

Октомври 12, 2016 Спорт Никола Осило

Историски успех: Македонија се пласира на Европското фудбалско првенство

Младата фудбалска репрезентација обезбеди пласман на европското првенство за играчи до 21 година кое следната година ќе се одржува во Полска. Синоќа на исполнетата арена „Филип Втори“, пред повеќе од 15 илјади гледачи избраниците на селекторот Бобан Милевски ја совладаа Шкотска со 2:0. 

Октомври 10, 2016 Спорт Никола Осило

(Видео) Одличен натпревар: Италија со гол во финишот ја победи Македонија со 3:2

Македонската фудбалска репрезентација синоќа беше поразена од Италија со 3:2 со гол примен во судиското надополнување. Во дуелот од 3.коло од квалификациите за Светското првенство 2018 на „Филип Втори“ во Скопје ги освои бодовите, а „црвено-жолтите“ уште еднаш одиграа квалитетно, храбро и борбено

ФФМ апелира навивачите порано да дојдат на „Филип Втори“

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) е максимално ангажирана за организацијата на квалификацискиот натпревар за СП 2018 кој вечерва ќе се игра на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје каде гостува Италија. 

По вторпат објавен огласот за продажба на акциите на ФК „Брегалница“

Општина Штип по вторпат  го објави огласот за продажба на  250 акции на Фудбалскиот клуб Брегалница, кои претставуваат 100 проценти од вкупните акции на овој клуб.

Манчестер Јунајтед најскап тим во Европа

Според испитувањата на швајцарскиот фудбалски опсерваториум (CIES), сегашниот состав на Манчестер Јунајтед се наоѓа на првото место во петте најсилни лиги, бидејќи играчкиот состав чини вкупно 718 милиони евра.

(Фото) Како изгледаат новите дресови на македонската фудбалска репрезентација

Во куќата на фудбалот денес беше презентиран новиот дизајн на репрезентативните дресови со што се најави продолжувањето на соработката помеѓу Фудбалска федерација на Македонија и германскиот бренд на спортска опрема ЈАКО.

Американски кошаркар почина на тренинг во Охрид

Американецот Мур Камерун синоќа починал за време на тренингот што го имал со кошаркарскиот тим Охрид АВ. Од клубот ја потврдија информацијата за трагедијата. Кошаркарот пристигнал во Охрид како засилување за охриѓани.

Роналдо планира професионално да игра фудбал уште десетина години

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо верува дека, иако има 31 години, професионално ќе игра фудбал уште десетина година, бидејќи смета дека има сила за тоа.

(Видео) Новак Ѓоковиќ го посети теренот каде што првпат почнал да тренира тенис

Светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ со семејството и пријателите собира сила за нови предизвици кои го очекуваат кон крајот на сезоната. Тој престојува на Копаоник, а искористил можност да го посети својот омилен терен.