Спорт

Декември 7, 2016 Спорт Никола Осило

Државни рекорди за пливачите Богдановски, Чепишевски и Блажевски на Светското првнество во Канада

На првиот ден од Светското првенство во пливање на 25 метарски базени што се одржува во канадскиот град Виндзор во квалификациите настапија четири македонски пливачи. Прва стартуваше Анастасија Богдановски која на 200 метри слободно исплива државен рекорд 2:01.27 минути и го освои 31.место во конкуренција на 86 пријавени пливачки.

Крај на соработката помеѓу Новак Ѓоковиќ и Борис Бекер

По три многу успешни години, Новак и јас заеднички одлучивме да ставиме крај на нашата соработка. Целите кои на почетокот ги поставивме целосно ги исполнивме. Би сакал да се заблагодарам на Новак што ме постави за главен тренер во неговиот тим – напиша Борис Бекер на неговиот профил на „Фејсбук“.

(ВИДЕО) Трогателно збогување од фудбалерите на Чапекоенсе

На стадионот на колумискиот тим Атлетико Насионал каде што синоќа требаше да се одигра првиот дуел од финалето на „Судамерикана“ против Чапекоенсе од Бразил, се собраа околу 45.000 навивачи да одадат почит на трагично загинатите фудбалери од бразилската екипа.

Во Шпанија уапсени 34 лица за местење на тениски мечеви

Вкупно 34 лица се уапсени, меѓу нив и шестмина тенисери во широката полициска операција спроведена на територјата на Шпанија и Португалија за местење на тениски мечеви.

Тажна слика од соблекувалната на Чапекоенсе

​Тројца играчи кои поради повреди или суспензија не се качија на авионот кој леташе за Меделин се појавија на сликата која го обиколи светот и која сведочи за тагата по трагичниот настан со фудбалерите на Чапекоенсе.

Историски успех на Европското првенство: Седум златни медали за Македонија во традиционално карате

Македонската репрезентација во традиционално карате го оствари својот најдобар со освоени седум златни, две сребрени и три бронзени медали во сениорска, младинска, јуниорска и кадетска конкуренција на Европското првенство

"ЗА НЕД ДО" го собра "златото" од Солун, за Македонија освоени 39 златни и 3 сребрени медали

Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола на покана на Грчката федерација за боречки вештини во периодот од 26 – 27 ноември 2016 година учествуваше  на 5-тиот Интернационален и 9-тиот Сегрчки Фестивал за боречките вештини "Мигдониа"

Најлош пласман во историјата: Македонија падна седум места на ФИФА рејтинг листата

Македонската фудбалска репрезентација назадуваше за уште седум места на ФИФА рејтинг листата и се наоѓа на 162. место на најновото рангирање објавено денеска. Ова е најлош пласман во историјата на „црвено-жолтите“.

ŠKODA го освои светскиот рели шампионат

Тимот на ŠKODA Motorsport е севкупен победник на светскиот рели шампионат (WRC 2), а двајцата возачи на тимот, Финците Лапи и Ферм ги освоија титулите најдобар возач и совозач на ова натпреварување. Со тројната тутула, ŠKODA Motorsport го постигна својот најголем успех во својата 115-годишна историја.    

Мареј се „забетонира“ на првото место на АТП листата

Британецот Енди Мареј успеа да триумфира во финалето на Мастерсот во Лондон и со тоа потврди дека во моментов е најдобар тенисер на светот.