Спорт

(Видео) Новак Ѓоковиќ во инвалидска количка

Новак Ѓоковиќ на теренот „Маргарет Корт“ организираше хуманитарен настан под името „Вечер со Новак“ а сите пари ќе бидат наменети на програми за ран развој на децата во Србија кои ги спроведува фондацијата „Новак Ѓоковиќ“.

(Фото/Видео) Почнува ракметниот мундијал: Триумфалната порта во Париз со македонското знаме

Во пресрет на почетокот на Светско ракометно првенство кое ќе се одржи во Франција, организаторот на уникатен начин, со боите на знамињата на земјите учеснички, а меѓу нив и македонското, изминатата ноќ ја осветлуваше „Триумфалната капја“.

Јануари 11, 2017 Спорт Никола Осило

Почнува Светското првенство во Франција: Ќе и донесат ли ракометарите радост на Македонија

Денеска во Франција почнува Светското првенство во ракомет 2017 година, на кое улествува и репрезентацијата на Македонија. Нашиот тим се најде во Групата Ц заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола, а првиот натпревар ќе го има уште утре против Тунис. 

Голема шанса за Македонија: На Светските првенства во фудбал ќе играат 48 репрезентации

Од 2026 година на фудбалските Мундијали ќе учествуваат 48 репрезентации. ФИФА денеска соопшти дека за 16 селекции ќе се зголеми сегашниот број од 32 земји-учеснички.

„Хумел“ изработи специјално брендирани патики за Лазаров

​Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров на Светското првенство во Франција, кое започнува на 11 јануари ќе настапи во специјални патики, изработени од неговиот спонзор „Хуммел".

Македонија се пласираше на СП во Алжир

Младата ракометна репрезентација на Македонија (У21) попладнево ја победи соодветната селекција на Турција со огромни 20 голови разлика и се пласираше на СП(У21) во Алжир, како прво пласирана во групата што

Роберт Маршан на 105 години извози 22,5 км на велосипед за еден час

Роберт Маршан човек на 105 години, постави нов брзински рекорд на националниот велодром во Сан Кантан ен Ивлин. Речиси неверојатно во неговата категорија тој извози за еден час 22,547 километри, јавува дописникот на МИА од Париз.

Мареј: Ѓоковиќ ми е најголема закана во 2017 година

Најдобриот тенисер на светот Енди Мареј изјави дека Новак Ѓоковиќ ќе му биде најголемата закана во 2017 година. Британецот во пресрет на турнирот „Катар Опен" во Доха, рече дека српскиот тенисер оваа година ќе му го отежнува животот на теренот.

(Фото) Уникатните близначки од Естонија промоторки на Виз Ер Скопски маратон

Оваа година  промотoрки на Виз Ер Скопскиот маратон ќе  бидат трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили кои  учествуваа на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. 

(ВИДЕО) Златан Ибрахимовиќ гол му се радуваше на снегот

Ѕвездата на Манчестер Јунајтед, Златан Ибрахимовиќ, ептен му се израдува на снегот. Како изгледаше тоа, погледнете во видеото.