Македонско

(ВИДЕО) сребрен јубилеј на монетарната политика: Како изгледаа сите македонски банкноти

Народната банка го одбележува јубилејот 25 години од монетарното осамостојување на Република Македонија. Со донесувањето на основните закони на 26 април 1992 година во македонското Собрание, се создадоа предуслови за осмислување и примена

Потребна е заштита на традиционалната храна: Беровско сирење, Тетовоско јаболко, Галички кашкавал...

Долга е листата на производи, земјоделски и прехранбени, што Македонија може да ги заштити како традиционални. Кумановски 

Википедија се збогатува со содржини од македонската историја

​Државниот архив на Република Македонија информира дека проектот „Македонски војводи и револуционери“ забрзано се реализира на Википедија и веќе ги дава очекуваните резултати.

Зоран Џорлев слави 40. годишнина од дружбата со виолината и музиката

Виолинската приказна со Зоран Џорлев започнува во далечната 1977 година, кога на само 10 годишна возраст, со само шест месечно дружење со виолината ја освојува првата републичка награда во тогашната СФРЈ.

(Фото) Планинарскиот клуб „Љуботен“ одбележа 92 години постоење

На 23 март, планинарскиот клуб Љуботен прослави 92 години. Девет децении традиција во промовирање на планинарењето, воопшто не е бројка за потценување. Генерации претходно почнале да ја испишуваат таа приказна, сегашните пак, достојно ја продолжуваат и го исполнуваат ветеното, да се стори 

(Видео) Македонскиот бренд „Signori” на Fashion TV

Најновата реклама на SIGNORI - "The Power Suit", наскоро ќе се појави на светскaта модна телевизија Fashion TV. 

МИА одбележува 25 години од основањето

​Македонската информативна агенција - МИА денеска одбележува 25 години од основањето односно од одлуката на Собранието со која беше формирана како национална новинска агенција на самостојна Република Македонија.

„Македонија – убавина скриена во приказните” на насловната страна на престижен магазин за туризам во Чешка

Опишувајќи ја како земја на еден од најстарите европски народи полна со културни и историски знаменитости, магазинот Like силно препорачува да се одвои време за посета на Македонија, земја со уникатна сценографија креирана

Македонската храна скриено богатство, вели блогерката Лишаи Кауфер

​Македонската храна е скриено богатство и заслужува поголемо внимание. Ова е насловот на блогот што го објави Лишаи Кауфер, ПР косултант за храна и пијалаци, на агрегаторот за вести Хафингтон Пост.

Заборавената состојка која го збогатува секое јадење – свежиот зачин!

Збогатениот вкус на секое јадење доаѓа од користењето на свежи билки. Додека, гурманите низ целиот свет уживаат во збогатениот вкус низ специјализирани ресторани, во Македонија тој вкус го наоѓаме во добро познатите традиционалните јадења.