Македонско

МИА одбележува 25 години од основањето

​Македонската информативна агенција - МИА денеска одбележува 25 години од основањето односно од одлуката на Собранието со која беше формирана како национална новинска агенција на самостојна Република Македонија.

„Македонија – убавина скриена во приказните” на насловната страна на престижен магазин за туризам во Чешка

Опишувајќи ја како земја на еден од најстарите европски народи полна со културни и историски знаменитости, магазинот Like силно препорачува да се одвои време за посета на Македонија, земја со уникатна сценографија креирана

Македонската храна скриено богатство, вели блогерката Лишаи Кауфер

​Македонската храна е скриено богатство и заслужува поголемо внимание. Ова е насловот на блогот што го објави Лишаи Кауфер, ПР косултант за храна и пијалаци, на агрегаторот за вести Хафингтон Пост.

Заборавената состојка која го збогатува секое јадење – свежиот зачин!

Збогатениот вкус на секое јадење доаѓа од користењето на свежи билки. Додека, гурманите низ целиот свет уживаат во збогатениот вкус низ специјализирани ресторани, во Македонија тој вкус го наоѓаме во добро познатите традиционалните јадења.

Сите бои на есента во градинарскиот центар Фоја!

Есента носи своја убавина. Растенијата добиваат интересни бои во есента, додека некои не ја менуваат бојата како што се зимзелените садници.

Која е разликата меѓу индустрискиот и домашниот ајвар

Есенските викенд прошетки веќе не се она што беа порано. Недостасува еден ситен, но многу значаен детал. Недостасува мирисот на печени пиперки кој го обземаше нашето сетило за мирис и предизвикуваше блажена насмевка, најчесто проследена со реченицата: „Ммм, некој од комшииве прави ајвар.“ 

Македонската ракија адут за рускиот пазар

​Македонската ракија, млечните производи и конзервната индустрија се најатрактивни за рускиот пазар, но и туризмот, заедно со гастрономијата, е меѓу потенцијалните сектори кои може да ја унапредат трговската размена на двете земји.

Десет години од смртта на Петре М. Андреевски: Најубавите цитати од него

Чествување на бардот на македонската литература Петре М. Андреевски ќе се одржи денеска во организација на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“.

Македонскиот ‘‘Бакал‘‘ е гастро ботаничко богатство!

Ресторанот Бакал, има навистина посебен амбиент, тоа е угостителски објект каде се внимава на најмалите детали, а сопственикот на ресторанот, Горан Симјановски со огромна страст и желба се труди се да биде совршено и проверено. 

(Фото) Модната ќука „Бела“ прослави 25 години постоење

Модната куќа Бела заокружи четврт век од постоењето. Својот 25. јубилеј го одбележа со коктел забава од затворен тип, која вчеравечер го исполни Ивент центарот 21.