Македонско

Заборавената состојка која го збогатува секое јадење – свежиот зачин!

Збогатениот вкус на секое јадење доаѓа од користењето на свежи билки. Додека, гурманите низ целиот свет уживаат во збогатениот вкус низ специјализирани ресторани, во Македонија тој вкус го наоѓаме во добро познатите традиционалните јадења.

Сите бои на есента во градинарскиот центар Фоја!

Есента носи своја убавина. Растенијата добиваат интересни бои во есента, додека некои не ја менуваат бојата како што се зимзелените садници.

Која е разликата меѓу индустрискиот и домашниот ајвар

Есенските викенд прошетки веќе не се она што беа порано. Недостасува еден ситен, но многу значаен детал. Недостасува мирисот на печени пиперки кој го обземаше нашето сетило за мирис и предизвикуваше блажена насмевка, најчесто проследена со реченицата: „Ммм, некој од комшииве прави ајвар.“ 

Македонската ракија адут за рускиот пазар

​Македонската ракија, млечните производи и конзервната индустрија се најатрактивни за рускиот пазар, но и туризмот, заедно со гастрономијата, е меѓу потенцијалните сектори кои може да ја унапредат трговската размена на двете земји.

Десет години од смртта на Петре М. Андреевски: Најубавите цитати од него

Чествување на бардот на македонската литература Петре М. Андреевски ќе се одржи денеска во организација на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“.

Македонскиот ‘‘Бакал‘‘ е гастро ботаничко богатство!

Ресторанот Бакал, има навистина посебен амбиент, тоа е угостителски објект каде се внимава на најмалите детали, а сопственикот на ресторанот, Горан Симјановски со огромна страст и желба се труди се да биде совршено и проверено. 

(Фото) Модната ќука „Бела“ прослави 25 години постоење

Модната куќа Бела заокружи четврт век од постоењето. Својот 25. јубилеј го одбележа со коктел забава од затворен тип, која вчеравечер го исполни Ивент центарот 21.  

„Тера Мадре Македонија“: Презентирани македонската разновидна храна и автентични производи

Повеќе од 10.000 посетители, во изминатите три дена, уживаа во дегустација и презентација на македонски традиционални производи во рамки на манифестацијата „Тера Мадре Македонија“. 

(Фото) Комплексот „Македонско село“ ги отвори портите

Компанијата „Тинекс“ вечерва свечено го отвори комплксот „Македонско село“ лоциран во село Нерези во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. 

Списанието Комплетна ја прославува 20-годишнината од излегувањето на првиот број

Приказната на КОМПЛЕТНА започна 1996 година, како пионерски обид да се создаде првото македонско списание за жените кои се подготвуваа за 21-от век, списание што ќе биде по примерот на светските магазини, а сепак автентично, забавно, едукативно, уникатно и целосно наше.