Баш ни е ќеф

Поетот Митко Гогов успешно ја претстави Македонија во Белорусија

Во рамките на IV Меѓународен поетско-музички фестивал „Словенески венец“ 2017 (IV Международный литературно-музыкальный фестиваль „Славянскi вянок“ 2017, кој се одржа во градот Бреза, во Белорусија, поетот Митко Гогов беше единствениот претставник кој ја претстави Република Македонија меѓу деветте држави во кои се користи кирилицата како официјален јазик.

(Фото) „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп во рацете на читателите

„Одбив со себе да го понесам клучот од семејната куќа“, реков. „Немам потреба од таков спомен. Тоа би значело секојдневно потсетување на лажната припадност. Да беше онаа вистинската, немаше да трагам по островот, туку ќе си останев таму од каде што побегнав. Поточно, заминав.
 

На охридскиот аеродром: ТАВ го пречека првиот чартер-лет од Полска

Првиот чартер-лет со 220 полски туристи од Катовице пристигна утрово на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу ТАВ Македонија и еден од најголемите полски тур-оператори, Рего-Бис.

Претставата „Животот е убав“ победи на фестивал во Загреб

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов е победник на 41-то издание на фестивалот „Денови на сатира" во Загреб на кој учествуваа 15 претстави од Италија, Германја, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Србија.

Црвен крст организираше хуманитарна акција по повод Рамазан Бајрам

Во пресрет на празникот Рамазан Бајрам, Црвен крст на град Скопје во соработка со Сити Мол иницираше активност за помош на социјално ранливи деца од семејство во ризик и деца и млади со посебни потреби членови на здружението Шпреса-Скопје и Албиз фондација. 

Агенцијата Њу Момент освои три лава на почетокот на Канскиот фестивал

Регионалната агенција Њу Момент освои три Kански Лава со проектот „Една книга за мир“, на најголемиоt светски фестивал за креативност, што се оддржува во Кан, Франција. Њу Момент ги освои наградите во категориите принт, ПР и промоции и активации.

Залче од светските вкусови во Македонија

„Оваа година манифестацијата ќе ја кренеме на уште повисоко рамниште и ќе прерасне во годишна натпреварувачка ревија на шефови на кујни од светски размери во Македонија, при што ќе имаме чест да бидеме домаќини на неколку великани во светската гастрономија“, изјави Адријана Алачки, Претседателката на ГастроМак

Мала Италија патува: Една незаборавна ноќ со Медитеранот на дланка

​Во срцето на Скопје под отворено небо се одржа Мала Италија патува. Настан на кој Павле Камилоски и Христо Арсовски, двајца автодидактички македонски пејачи, ја претставија шпанската, италијанската и француската 

Македонските студенти на отворен ден се запознаа со компанијата „Ендава“

Повеќе од 100 студенти од ИТ факултетите во Македонија аплицираа, а околу 50 од нив беа избрани да учествуваат на отворениот ден кој го организираше компанијата „Ендава“. 

Промоција на „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп

​Во Клуб Матица на Булеварот на книгите во четврток, 22.06.2017, во 20.00 часот ќе биде промовирана новата книга на Евгениј Хоупсо наслов „Годините кога научив да летам“.