Баш ни е ќеф

На Скопскиот маратон ќе трчаме заедно со Стопанска банка а.д. Битола

Скопје, следниот месец, ќе биде домаќин на светски познатиот Скопски маратон. На овој најмасовен настан во Македонија ќе трчаат илјадници љубители на овој спорт и на здравиот живот. 

(Фото) На хуманитарниот базар во „Нова“ се собраа средства за хематологија и онкологија на Детската клиника

Стотици луѓе вчера го посетија традиционалниот хуманитарен семеен базар кој се одржа во меѓународното училиште „Нова“, a сите собрани средства од настанот ќе бидат донирани на Клиниката за педијатриска хематологија и онкологија при Универзитетската детска клиника.

Ангел Арнаудов од Стојаково ги истрча шестте најважни маратони во светот

Само двајца Македонци, од кои едниот е Ангел Арнаудов од гевгелиското село Стојаково, а другиот Атанас Наумов ги имаат истрчано шестте најважни светски маратони кои секоја година се одржуваат во Њујорк, Чикаго, Берлин, Токио, Лондон и Бостон.

Mакедонската заедница од Сиднеј донирала 320.000 долари и им помогнала на 120 болни лица од Македонија

Хуманите луѓе од македонската заедница од Сиднеј, за седум години донирале 320.000 австралиски долари и им помогнале на 120 болни лица и деца во Македонија, пишува www.sbs.com.au

Електромонтерите на МЕПСО и екологистите од „Аквила“ поставуваат платформи за гнездење на Царскиот орел

Електромонтерите на МЕПСО во соработка со активисти на здружението за зачувување на природата „Аквила“ од Кавадарци поставуваат 10 нови платформи за гнездење на Царскиот орел (Aquila heliaca) на столбови од 400 киловолтниот далекувод што ги поврзува електропреносните системи на Македонија и на Србија.

Во Аџибадем Систина отворен првиот HISPA центар во Македонија

Персонализираниот пристап во намалувањето на ризик факторите и регулирање на крвниот притисок, значително влијаат во спречувањето на срцевиот и на мозочниот удар.

Новата ограничена серија од омиленото Гранд кафе Голд носи пријатни изненадувања за љубителите на кафето

Почитувајќи ги желбите на потрошувачите и секогаш нудејќи им повеќе од вкус, Гранд кафе лансираше на пазарот ограничена серија пакувања од својот најпопуларен производ - Гранд кафе Голд. 

Силк Роуд банка ја збогатува понудата на поволни станбени кредити

Силк Роуд Банка АД Скопје лансираше на пазарот нов производ – станбен кредит со најниска каматна стапка во земјава. Новиот кредитен производ е наменет за купување нов стан или куќа, за изградба на нов дом, за реновирање на постојни недвижности, за купување на деловен простор, како и за рефинансирање на станбени кредити од други банки. 

(ВИДЕО) Македонските музички ѕвезди и јавни личности за декриминализација на марихуаната

Дани Димитровска, Огнен Јанески, Мими Поп Алексова, Ирена Ристиќ, Марко Новески, Дарко Костовски, Цеце Трајковска, Наталија Теодосиева и Гоце САФ, за сега дадоа подршка на кампањата на здружението за канабис и зелени политики

Реномираната „Трафигура груп“ влегува во проектот за бакар и злато Иловица, а ЕБРД ја потврдува поддршката

Инвестициската група Galena Resource Equities Limited („Galena“), која е подружница на Trafigura Group купи 20% од акциите од Еуромакс Ресорсис. Износот од инвестицијата  ќе се користи за континуиран развој на рудникот  за злато и бакар Иловица-Штука и за општи корпоративни цели на компанијата.