Баш ни е ќеф

Во Аџибадем Систина отворен првиот HISPA центар во Македонија

Персонализираниот пристап во намалувањето на ризик факторите и регулирање на крвниот притисок, значително влијаат во спречувањето на срцевиот и на мозочниот удар.

Новата ограничена серија од омиленото Гранд кафе Голд носи пријатни изненадувања за љубителите на кафето

Почитувајќи ги желбите на потрошувачите и секогаш нудејќи им повеќе од вкус, Гранд кафе лансираше на пазарот ограничена серија пакувања од својот најпопуларен производ - Гранд кафе Голд. 

Силк Роуд банка ја збогатува понудата на поволни станбени кредити

Силк Роуд Банка АД Скопје лансираше на пазарот нов производ – станбен кредит со најниска каматна стапка во земјава. Новиот кредитен производ е наменет за купување нов стан или куќа, за изградба на нов дом, за реновирање на постојни недвижности, за купување на деловен простор, како и за рефинансирање на станбени кредити од други банки. 

(ВИДЕО) Македонските музички ѕвезди и јавни личности за декриминализација на марихуаната

Дани Димитровска, Огнен Јанески, Мими Поп Алексова, Ирена Ристиќ, Марко Новески, Дарко Костовски, Цеце Трајковска, Наталија Теодосиева и Гоце САФ, за сега дадоа подршка на кампањата на здружението за канабис и зелени политики

Реномираната „Трафигура груп“ влегува во проектот за бакар и злато Иловица, а ЕБРД ја потврдува поддршката

Инвестициската група Galena Resource Equities Limited („Galena“), која е подружница на Trafigura Group купи 20% од акциите од Еуромакс Ресорсис. Износот од инвестицијата  ќе се користи за континуиран развој на рудникот  за злато и бакар Иловица-Штука и за општи корпоративни цели на компанијата.

„Нефрон“ со донација на книги на „Диамед Македонија“

Републичкото здружение на бубрежно болни граѓани „Нефрон“ – Скопје  донираше 100 книги на Центарот за дијализа Диамед Македонија во Струмица. Донацијата за пациентите ја предаде претседателот на огранокот од Струмица, пациент Гоце Милчев.

Менаџментот на САСА и синдикатот почнаа преговори за барањата на вработените

Преговорите меѓу раководството на рудникот САСА и синдикатот започнаа вчера попладне, со состанок што се одржа во седиштето на МЕСО - Мултиетничкиот синдикат на образованието во Скопје, во присуство на претседателот на овој синдикат, Драге Јовановски. 

Македонија ќе користи швајцарски искуства за справување со поплавите

Швајцарски експерти за справување со ризици од поплави ќе и помогнат на Македонија да изгради стратегија и изнајде најсоодветни мерки за справување со поплавите и ризиците од катастрофи. 

Три македонски финалисти на Let's cee филмскиот фестивал во Австрија

Три македонски финалисти, оваа година, ќе учествуваат на  Let's cee  филмскиот фестивал во Австрија, кој ќе се одржи од 13 до 22 април 2018 година.

Со новата експанзија на флотата на Wizz Air до нови и покомфорни седишта

Wizz Air Holdings Plc ("Wizz Air"), една од најбрзо растечките авиопревозници во Европа и најголемиот нискобуџетен авиопревозник во Централна и Источна Европа, денес објави на Aircraft Interiors Expo 2018 дека по конкурентен процес на селекција потпишан е нов договор со компанијата Geven.