Баш ни е ќеф

Највкусното италијанско задоволство пристигна во ресторан Four

Од денес во ресторан Four кој е во склоп на Парк Хотел и Спа, можете да уживате во вкусот на нешто повеќе од обичен сладолед а тоа е незаменливото Frosty италијанското џелато. Врвниот мајстор на џелато, Леонардо Лембо моментално е гостин во хотелот. 

(Фото) Момците од АК Матка спасија маче заглавено во бунар три месеци

Мачка беше спасена откако поминала три месеци во бунар длабок десет метри. Акцијата ја спровеле момците од АК Матка на повик на здружението Анима Мунди.

Вип продолжува да ги наградува корисниците на услугата електронска сметка

Вип ја продолжува наградната игра „Еко активација" со која ја поттикнува еколошката свест во јавноста и го најавува второто извлекување на 15 август со кое сите корисници кои се откажуваат од хартиените сметки и ја активираат услугата електронска сметка ја добиваат можноста да станат добитници на вредни награди. 

Шестиот годишен Самит 100 на бизнис-лидери од ЈИЕ ќе се одржи во Скопје на 16 и 17 октомври

На 16 и 17 октомври 2017 г. Скопје ќе биде центарот на бизнис случувањата од ЈИЕ регионот и домаќин на 6-тиот по ред годишен Самит 100 за бизнис лидери од Југоисточна Европа, со примарна цел да се изнајдат конкретни идеи, проекти и предлози за подобрување на поврзаноста во регионот од 

(Фото) Скопје подготвено одржување на Супер Купот 2017: Калето во боите на УЕФА

​Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8. август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

„ЕВН Волонтира” нов проект за општествена одговорност на ЕВН

Група волонтери од ЕВН Македонија работеа на уредување и разубавување на дворот на регионалниот центар за лица со интелектуална попреченост – „Порака наша“ во Куманово. Со ова и официјално почна и новиот проект „ЕВН Волонтира” кој претставува низа од активности кои ќе ги вклучат сите 

(Фото) Куманово доби спортско-рекреативна зона – донација од Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola

Вчера во Куманово официјално беше отворена седмата „Coca-Cola Активна зона“, како продолжение на долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola, за промоција на активниот начин на живот и добробит на заедницата.  

125 деца научија да пливаат со пливачките школи „Пливај и уживај“ на Еуролинк осигурување

Вчера на градскиот базен во Кавадарци се одржа последниот час од третата по ред пливачка школа за оваа година ,,Пливај и Уживај‘’, организирана од Еуролинк осигурување. Сто дваесет и пет деца на возраст од 7 до 12 години,  успешно ги совладаа основните техники во пливање без помош на пливачко помагало – пловка.  

Пет студенти од областа на ИКТ на студиски престој во компанијата Хуавеи

Пет најдобри македонски студенти во областа на информатичките технологии и телекомуникации идниот месец ќе бидат две недели на студиски престој во кинеската ИКТ-компанија Хуавеи во рамки на програмата „Семиња за иднината“ (Seeds for the Future).

(Видео) „ДримON“ гради нови генерации активни граѓани

Со дваесеттина  настани, преку 40 учесници и петдневна програма со мото „Градиме нови генерации“, 5-тото издание на Фестивалот за процесирање култура „ДримON“ ќе се одржи од 26 до 30 јули во Струга, во и околу Центарот за култура „Браќа Миладиновци“.