Баш ни е ќеф

СЕФ полн парични добивки и Златна Рипка со која можеш да освоиш до три добивки на продажните места на Државна лотарија на Македонија

Од понеделник (03.07.2017 год) на сите продажни места на Државна лотарија на Македонија, со знакот на Детелинка, можете да го пронајдете и најновиот инстант лоз едноставно наречен СЕФ.  

Македонците сé повеќе купуваат Лада

​Кај македонските граѓани сé повеќе расте интересот за купување возило од брендот Лада, велат од овластениот дистрибутер за Македонија, Ми-Да Гранд Моторс. Во својот продажен салон ги има моделите Лада Нива и Лада Нива Урбан.

Фондацијата Saint-Gobain Initiatives додели грант на Хабитат Македонија

На официјална церемонија што се одржа на 29 јуни, во Скопје, се потпиша договор за соработка помеѓу Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives, со седиште во Франција, и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat for Humanity International

Јавен повик за волонтери во фан зони за УЕФА Супер Куп: Биди дел од најголемото спортско доживување на Балканот

​На 8ми август во Скопје нè очекува најголемото спортско доживување на Балканот, Супер Купот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

Стотици читатели ја зграбија „Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп за време на промоцијата во Куманово

​По успешната промоција во Скопје, Евгениј Хоуп имаше отворена промоција во својот роден град, Куманово. Стотици луѓе се појавија на промоцијата и во неколку кратки часа сите достапни копии беа распродадени и потпишани од писателот и авантурист.

Се одржа тенискиот турнир “Триглав Тенис УМАГ 2017”

Во Скопје, на 23 јуни 2017 година, во спортска и опуштена атмосфера, во рамки на регионалните турнири на Групацијата Триглав, која стана горд спонзор на Croatia Open Umag, единствениот АТП турнир во регионот, беше одржан тенискиот 

Заврши летната школа на ФЕИТ

​Околу 60-тина посетители беа дел од летната школа „EMBEDED: Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“ која се одржа на Факултетот за електротехника и информациски технологии.

Министерот Алаѓозовски го отвори „Викендот на гордоста“ во Скопје

Во „Мала станица“ во Скопје, во организација на Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“, ЛГБТИ Центарот за поддршка и ЛГБТ Јунајтед од Тетово, започна традиционалниот  „Викендот на гордоста“

Во сабота Пелистерка ќе освежува триатлонци од Македонија, САД и Србија

​Отешево повторно  ќе биде домаќин на најатрактивниот олимписки спорт во светот – ТРИАТЛОН. Триатлон Федерација на Македонија и општина Ресен  по вторпат го организираат овој спринт во 11 категории. 

Поетот Митко Гогов успешно ја претстави Македонија во Белорусија

Во рамките на IV Меѓународен поетско-музички фестивал „Словенески венец“ 2017 (IV Международный литературно-музыкальный фестиваль „Славянскi вянок“ 2017, кој се одржа во градот Бреза, во Белорусија, поетот Митко Гогов беше единствениот претставник кој ја претстави Република Македонија меѓу деветте држави во кои се користи кирилицата како официјален јазик.