Баш ни е ќеф

Најстарата навивачка на Манчестер Јунајтед од Македонија, тетка Наде доби карти за Суперкупот

Откако членови на нејзината фамилија на Фејсбук објавија дека се бараат карти за најстарата навивачка на Манчестер Јунајтед од Македонија, тетка Наде, обезбедени се две карти за престојниот меч за Суперкупот во Скопје, помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

Срцето на Скопје ќе чука во ритамот на УЕФА Супер Купот

Неколкумесечните подготовки на Град Скопје за УЕФА Супер Купот се ближат кон својот крај. Денес Град Скопје, УЕФА, нејзините партнери и ФФМ почнаа со своите подготовки во „неутралната фан зона“ на плоштад „Македонија“ во Скопје. 

Исчезнатиот Лука (16) бил пронајден жив и здрав

Лука Божиновски (16) кој вчера беше пријавен за исчезнат, по едно деноноќие барање е пронајден жив и здрав, информираат неговите пријатели и семејството.

 

Семејството Дамјановски се поднови со КИА Спортаж од инстант лозот АВАНТУРА на Државна лотарија на Македониј

Се чини дека жешкото лето и годи на среќата, а градовите Битола и Прилеп летово како да се натпреваруваат во вжештување на атмосферата со делење на добивки од игрите на среќа на Државна лотарија на Македонија. 

Вкуси го летото во Скопје: Прв Летен фестивал на овошјето од 5 август

Под мотото „Вкуси го летото“, Дистрикт бар и ресторан организира Летен фестивал на овошјето кој ќе се одржува секоја сабота од 5 до 31 август.

Промовиран филм за Битола насловен „Битола - градот на кафето”

Во Битола кафе пиеле дури и турските султани, открива документарниот филм “Битола - градот на кафето” кој синоќа, премиерно беше прикажан во Центарот за култура во Битола, како дел од битолското културно лето „Битфест”. 

По бурните реакции, Атлетскиот маратон во Охрид ќе ги изедначи победничките фондови за мажите и жените

По бурните реакции на социјалните мрежи, невладини организации и Клубот на пратенички, Атлетскиот маратон во Охрид ќе го изедначи фондот за машки и женски победници на трката.

Клубот на пратенички го осуди нееднаквиот третман на жените маратонки во Охрид

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија го осудува и смета дека е дискриминаторски односот кон жените што учествуваат на Меѓународниот атлетски маратон во Охрид, затоа што паричните награди за нив се  пониски од оние што ги добиваат мажите натпреварувачи.

Организацијата ТАКТ го осудува дискриминаторскиот однос на Атлетскиот маратон во Охрид

Невладината организација ТАКТ Скопје, која се залага за промоција и унапредување на родовата еднаквост во спортот и активно работи во креирање на политки за надминување на родовите стереотипи во спортот , најостро реагира и го осудува дискриминаторскиот однос на здружението Охридски 

Шведска вечер на Охридско лето

Во рамки на програмата на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, утре вечер, 2-ри август, со почеток во 20.30 часот, во катедралната црква Св. Софија, ќе се одржи концерт на шведска кралска музика изведена од дуото сопрани Биљана Стафансон и Љиљана Јовановиќ и македонската пијанистка Марија Вршкова.