Баш ни е ќеф

(Фото) Скопје подготвено одржување на Супер Купот 2017: Калето во боите на УЕФА

​Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8. август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

„ЕВН Волонтира” нов проект за општествена одговорност на ЕВН

Група волонтери од ЕВН Македонија работеа на уредување и разубавување на дворот на регионалниот центар за лица со интелектуална попреченост – „Порака наша“ во Куманово. Со ова и официјално почна и новиот проект „ЕВН Волонтира” кој претставува низа од активности кои ќе ги вклучат сите 

(Фото) Куманово доби спортско-рекреативна зона – донација од Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola

Вчера во Куманово официјално беше отворена седмата „Coca-Cola Активна зона“, како продолжение на долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola, за промоција на активниот начин на живот и добробит на заедницата.  

125 деца научија да пливаат со пливачките школи „Пливај и уживај“ на Еуролинк осигурување

Вчера на градскиот базен во Кавадарци се одржа последниот час од третата по ред пливачка школа за оваа година ,,Пливај и Уживај‘’, организирана од Еуролинк осигурување. Сто дваесет и пет деца на возраст од 7 до 12 години,  успешно ги совладаа основните техники во пливање без помош на пливачко помагало – пловка.  

Пет студенти од областа на ИКТ на студиски престој во компанијата Хуавеи

Пет најдобри македонски студенти во областа на информатичките технологии и телекомуникации идниот месец ќе бидат две недели на студиски престој во кинеската ИКТ-компанија Хуавеи во рамки на програмата „Семиња за иднината“ (Seeds for the Future).

(Видео) „ДримON“ гради нови генерации активни граѓани

Со дваесеттина  настани, преку 40 учесници и петдневна програма со мото „Градиме нови генерации“, 5-тото издание на Фестивалот за процесирање култура „ДримON“ ќе се одржи од 26 до 30 јули во Струга, во и околу Центарот за култура „Браќа Миладиновци“.

Доктор Бошко Илиев од Кавадарци го реализираше својот 51. маратон во пливање

​Докторот по спортска медицина Бошко Илиев од Кавадарци, на јавноста познат и како маратонски пливач, вчера го реализираше својот 51. маратон во пливање, на езерото Мантово, општина Конче кај Радовиш. Исплива шест километри за два часа и 42 минути. 

Режисерот Мето Петровски кој беше пријавен за исчезнат, утрово е пронајден жив и здрав

Режисерот Мето Петровски кој вчера беше пронајден за исчезнат, утрово e пронајден  жив и здрав, информираат неговите пријатели. На социјалните мрежи беше напишано дека Петровски исчезнал по посетата со придружник на ТК Лептокарија.

На Меѓународна олимпијда по физика во Индонезија, тимот од Македонија освои медал

Александар Иванов (ПСУ Јахја Кемал - Бутел) освои освои бронзен медал на 48. Меѓународна олимпијда по физика што се одржа во Џогјакарта, Индонезија од 16 до 24 јули.

„Акробатски дипломат“: Израелскиот амбасадор прави стој на раце на плоштадот Македонија

Амбасадорот на Израел, Дан Орјан, на својот Фејсбук профил објави фотографија, на која прави стој на раце, пред фонтаната на скопскиот плоштад Македонија.