Наша тема

Една година од парламентарните избори: Колку се реализираше „Планот за живот“ на СДСМ

На 11 декември минатата година, односно точно пред една година се одржаа предвремените апрламентарни избори на кои после десет години настана промена на Власта. После десетгодишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ со тесна победа ја освои власта.

Заев повеќе работи надвор, отколу дома: За шест месеци остварил 15 посети во странство

Премиерот Зоран Заев, за шест месеци откако ја предводи Владата остварил 15 посети во странство. Дел од нив официјални посети на земји, дел од посетите се учество на бизнис форуми и конференции, а дел биле наменски средби како дел од заложбите

Кој е Христијан Мицкоски, најсериозниот кандидат за наследник на Груевски

Во исчекување на вонредниот Конгрес на партијата се шпекулира со неколку имиња, но како најсериозен кандидат се споменува поранешниот директор на ЕЛЕМ, и генерален секретар на партијата, Христијан Мицкоски.

Политичката кариера и приватниот живот на Никола Груевски во 30. точки

Дали долгодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и понатаму ќе ја води опозициската партија ќе стане јасно по 23. декември, за кога е закажан вонреден конгрес на партијата, а во меѓувреме, еМагазин во 30. точки направи пресек на клучните моменти

Ретки промени во лидерските фотељи кај ВМРО-ДПМНЕ и кај СДСМ

Македонската јавност е во исчекување на вонредниот конгрес на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на кој се најавува оставка на актуелниот лидер на партијата Никола Груевски. Доколку навистина се случи тоа би била само трета смена на лидерското место во оваа партија од осамостојувањето на нашата земја досега.

Лани на Бермудите се одлеале најмногу пари: Има ли Македонци во „Рајските документи“

Рајските документи“ што ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) и нивните партнери, весниците „Њујорк тајмс“, „Зидојче цајтунг“, „Гардијан“ и британскиот јавен радиодифузер „Би-би-си“ за финансиите

Граѓаните да се подготват за инфлаторен бран: Поскапуваат дизелот, храната, водата...

Македонските граѓани треба да се подготват и семејните буџети да ги прилагодат на инфлаторниот бран кој неизбежно ќе ја зафати Македонија во наредниот период, а ќе се манифестира преку поскапувањето на горивата, храната и најверојатно водата за пиење.

 

Македонскиот металуршки гигант пред пропаѓање: Ќе „удри“ ли стечајот на Фени врз македонската економија

Македонскиот металуршки гигант за производсtво на феронкел „Фени“ од Кавадарци отиде под стечај. Трите банки Комерцијална, Стопанска и Силк роуд кои се најголемите доверители побараа да се отвори стечајна постапка со надеж дека комбинатот нема да пропадне

Како пропадна Скопски саем?

По 67 години Македонија остана без сајмиште. Информацијата дека словенечката групација Ера која беше сопственик на Скопскиот саем го изгуби имотот поради долгови кон банките и дека сега на таа локација ќе се гради трговски центар и станбен и деловен

Како Самир Мане стана милијардер, а Балфин груп една од најголемите инвестициски компании на Балканот

Балфин груп, во сопственост на албанскиот милијардер Самир Мане, објави нова инвестиција од 300 милиони евра во македонскиот главен град преку својата новоформирана компанија во Македонија, „Скопје Ист Гејт“. Компанијата на сајмиште планира