Наша тема

Илјадници Македонци работат и кога ќе се пензионираат

Малите пензии, скапиот живот, невработеноста на повеќето членови во поширокото семејство се само дел од причините кои експертите за еМагазин ги посочуваат како причина што многу граѓани во Македонија работат и откако ќе се пензионираат.

Какви се ефектите од „Денот на дрвото“: Се помалку се пошумува, се повеќе се сечат дрвја

Секоја година во Македонија во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ се оперира со најразлични бројки околу тоа колку дрвца се садат, како и дилемите дали е возможно во еден ден да се засадат огромен број садници, колку тие успеваат откако ќе се засадат, колку пари се трошат за оваа намена

Разговарате ли со непознати на интернет?

Искуството на млад тетовчанец кој разговарал на Интернет со непозната личност и се согласил да се соблече гол пред камера, а снимката потоа му завршила на You tube, покажува дека и Македонија не е далеку од трендовите на различни форми на злоупотреба на интернет.

Кој беше Реџеп Пампур

Пази што ќе помислиш, може да ти се оствари. Вака некако во кратки црти е личната приказна на новинарот Реџеп Пампур. Роден во возбудливото Еврејско маало, уште како мал бил отворен за секакво влијание од средината. Сакал се да види, се да научи.

Неостварливи ветувања: Политичките партии претераа во наддавањето за минимална плата

Во екот на изборната кампања политичките партии почнаа да наддаваат за висината на минималната плата со цел во трката по гласови да допрат до една од најголемите групи граѓани – десетиците илјадници вработени со ниски месечни примања. Се ветуваат различни суми од 14.000 до 16.000 денари без 

Како да знaете дали сте во насилна врска

Многу жени во Македонија се жртви на семејно насилство и притоа не се свесни за тоа. Доколку не е видливо и станува збор за физичко насилство, многу од нив не се свесни дека се наоѓаат во насилна врска.Психичкото насилство може да бид емногу пострашно од психичкото

Работиме само за да јадеме

Кога последен пат сте купиле нови чизми или капут? Колку можете да си дозволите ручек или вечера во ресторан, барем еднаш неделно? Бевте ли на годишен одмор годинава? Доколку се земат во предвид статистичките податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) и Сојузот на синдикати (ССМ), произлегува 

Сите детали за случајот Сопот: Лежат ли недолжни луѓе во македонските затвори?

Специјалното јавно обвинителство вчера информираше дека го побарале предметот познат како „Сопот“ од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција со цел да одлучат дали овој предмет спаѓа во надлежноста на Специјалниот јавен обвинител

Амди Бајрам има бунда, ама нема куќа?!

Благодарение на бундата која Амди Бајрам ја носеше на неодамнешниот митинг на коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, поранешниот пратеник, стана повторно хит на социјалните мрежи. И додека јавноста дебатира за материјалот од кој е направена неговата бунда

Зачестени полови напади врз деца: Ќе воведе ли Македонија кастрација за педофилите

Изминува четвртатата година откако во 2012 година прв пат податоците за осудените за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија станаа достапни за јавноста преку посебниот регистар достапен на интернет страницата www.registarnapedofili.mk.