Наша тема

Досие Агрокор: Како растеше империјата на Тодориќ- од цвеќар до тајкун и закана за банкрот

Сопственикот на Агрокор, Ивица Тодориќ, еден од најбогатите луѓе во регионот е на работ на губење на контролата врз концернот. Најмоќната бизнис империја во Хрватска, присутна со свои бизиси во целиот Балкан од минатата недела се соочува со блокирани сметки поради долг од 10 милиони евра за даноци

Се враќа интересот за Египет и Турција: Грците ги дигнаа цените, туристите уште побројни

Од 60 до 100 евра за седум дена. Туристичките агенции веќе ги распродадоа аранжманите за предсезона во Грција. После Велигденските празници, почнувајќи од  почетокот на мај голем број на Македонци веќе уплатија за рано летување на грчките плажи.

Заработуваат продавајќи стари сликички од Дарко Панчев на e-bay

На еден од нaјголемите сервиси за онлајн продажба e-bay може да се најде се и сешто, па дури и стари фудбалски сликички од Дарко Панчев, Васил Рингов и други.

 

Запознајте го најстариот пратеник, Бранко Манојловски: Православен Албанец, кој во САД има цела зграда

Пратеникот на ДУИ, Бранко Манојловски, кој е најстариот пратеник во Собранието, предизвика голем интерес во јавноста, со своите настапи во актуелната расправа за избор на членови и претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Македонците за Велигден ќе кршат јајца во Банско

Како алва се продаваат аранжманите на туристичките агенции за посета на бугарскиот ски центар Банско за Велигденските празници. Најголем дел од аранжманите се продадени, а останува уште некое место во автобусите. Македонците како и секоја година се најбројни туристи во Банско за време на Велигденските 

Каде се одлеваат „црните“ милијарди од Македонија?

Ни една македонска институција нема официјален податок колку пари незаконски низ годините се изнесени од Македонија, тема која никогаш не губи од актуелноста и се отвара во јавноста од време на време.

Водич за Велигденско патување: Колку пари Ви се потребни за патарини во соседните земји

Граѓаните кои за Велигденските празници сакаат да отпатуваат со автомобил во некоја од соседните и најблиските европски земји треба да си го подготват новчаникот за патни трошоци. Освен горивото во автомобилот, трошок за патување се и патарините.

(Фото) ЕКСКЛУЗИВНО: Забранетата книга за Македонија и ВМРО се продава за 9.500 долари на e-bay

Ретка и можеби единствена копија од книгата „Албум Алманах Македонија“ од 1931 година за која се вели дека е своевидна историска книга за ВМРО и за Македонија се продава на e-bay за 9.500 долари.

PayPal во Македонија остана само на ветување

Поранешниот министер за информатичко општество Иво Ивановски, за време на својот мандат, постојано го најавуваше доаѓањето на платежната платформа PayPal во Македонија, но тоа, до денеска не се случи. Отворањето кон светот, преку прием на пари преку сметка за електронска трговија PayPal

Работа во странство: Сезонците си ги пакуваат куферите, најмногу се бараат работници на брод

Собарки на брод, обезбедување, чистачки во хотели, келнерки во ресторан, продавачки во бутик, шанкери... Веќе неколку недели на веб страниците за вработување активни се огласите со кои се бараат сезонски работници за работа во странство.