Наша тема

Славење на “Халовин“ во Македонија: Да или не?

Додека некои мислат дека Ноќта на вештерките е само уште еден глупав американски празник, други се радуваат на се она што тој го носи. „Халовин“, скратеница од „All Hallow’s Eve“ или „Hallow Eve“ (Ноќ на Сите Свети), или уште како што го нарекуваат “Ноќта на вештерките“ 

Регулирајте си ги сметките во банките кои не ги користите, некои банки наплаќаат провизии

Пред неколку дена од една наша банка ми стигна известување дека треба да ја регулирам сметката кај нив, бидејќи после Нова Година, ќе ми наплаќале поголема провизија.Таа сметка сум заборавил дека ја имам и повеќе од десет години не ја користам. 

Барајте си К-15, компаниите имаат уште два месеци да го исплатат

Како што е веќе познато, приватниот сектор до крајот на годинава треба на вработените да им исплати регрес за годишен одмор или К-15. Работодавачите кои тоа не го сториле досега, ќе треба во следните денови да ја исполнат оваа обврска која е уредена со Општиот колективен договор за приватниот сектор.

(Мега-галерија) 24 часа во Парк хотел & Спа

Како е да бидеш турист во градот во кој живееш? За да го пробам тоа чувство од прва рака, поминав 24 часа во новоотворениот Парк хотел & Спа. Рака на срце, го избрав вистинското место. Еве како изгледаше тоа.

Во Грција затаил данок од 48 милиони евра: Што работеше Кондоминас во Македонија?

Грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас, многу добро познат и на македонската јавност повторно е топ тема во грчките медиуми. Како што објавија медиумите таму, грчкото Обвинителство за него поднесе кривична пријава за даночно затајување и за финансиски криминал, во износ

Десет години од стартот на Сведмилк: Како се ткаеше една од најголемите финансиски малверзации во Македонија

Четири години откако турски Суташ го купи производствениот погон на шведската млекарница Сведмилк, и десет години откако на големо беше најавена инвестицијата на шведската млекарница во Македонија, се затвараат 

 

Колку пари лани заработил ЗАМП?

Додека се уште на сила е забраната на музика од Македонија и од неколку земји во регионов за македонските телевизии и радија, еМагазин, Ви презентира како финансиски работело Здружението за заштита на авторските музички права (ЗАМП), по чија инцијатива стартуваа забраните.

Аранжманите на агенциите за престојниот празник распродадени, нема слободно место ни за лек

Виена со автобус пет дена две ноќевања за 140 евра, Будимпешта три ноќевања исто така за пет дена за 130 евра, Милано, Барцелона, Ница 270 евра за шест дена и три ноќевања, Прага –Карлови Вари и Виена за 120 евра за патување од пет дена и две ноќевања.

Каков имот поседува Никола Ивановски, новиот претседател на Уставниот суд

Од 1. ноември Никола Ивановски ќе биде новиот претседател на Уставниот суд, одлучи вчера Судот. Тој доаѓа на местото на Елена Гошева. Ивановски влезе во Уставниот суд во 2012, а според анкетниот лист, кој го доставил до 

За помалку од еден месец објавени огласи за уште 90 државни вработувања

Од почетоот на месецот Министерството за транспорт и врски, Електрани на Македонија, Министерството за одбрана, Агенцијата за странски инвестиции, Народната банка објавија огласи за вработување на 90 лица кои ќе бидат под државна капа.