Наша тема

Маските против загадениот воздух се продаваат како алва

Продавниците и компаниите кои продаваат маски и прочистувачи за воздух имаат полни раце работа денеска, откако проблемот со загадениот воздух го достигна својот пик синоќа и утринава.

Кој е Гоце Чакаровски, заменик министерот за здравство, кој предизвика лавина од негативни коментари на социјалните мрежи

Додека трет месец по ред го чекаме новиот министер за здравство, пред неколку дена имавме можност во интервју на телевизијата Телма, да видиме што работи заменик министерот за здравство, Гоце Чакаровски.

Каков имот имаат членовите на ДИК: Субхи Јакупи вози Фолксфаген Голф и има 60 илјади евра

еМагазин продолжува со серијалот во кој Ви преставуваме каков имот до Државната комисија за спречување корупција, пријавиле членовите на ДИК, кои се во фаза на оставка, а анкетните листови ги доставиле кога стапиле на оваа функција.

Каков имот имаат членовите на ДИК: Силвана Бонева има само Опел Астра

И членот на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева вчера поднесе оставка од Државната изборна комисија. Својата оставка ја образложи и на Фејсбук.

Каков имот имаат членовите на ДИК: Чичаковски има еден стан и кредит

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК), Александар Чичаковски вчера соопшти дека поднел оставка.  Таа следи откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси 

Една година од парламентарните избори: Колку се реализираше „Планот за живот“ на СДСМ

Процесот на примопредавање на власта одеше споро, а следеше откако ВМРО-ДПМНЕ, иако имаше најмногу гласови на изборите, не успеа да формира коалиција со ДУИ, која реши да влезе во владина коалција со СДСМ и Алијанста за Албанците.

Заев повеќе работи надвор, отколу дома: За шест месеци остварил 15 посети во странство

Премиерот Зоран Заев, за шест месеци откако ја предводи Владата остварил 15 посети во странство. Дел од нив официјални посети на земји, дел од посетите се учество на бизнис форуми и конференции, а дел биле наменски средби како дел од заложбите

Кој е Христијан Мицкоски, најсериозниот кандидат за наследник на Груевски

Во исчекување на вонредниот Конгрес на партијата се шпекулира со неколку имиња, но како најсериозен кандидат се споменува поранешниот директор на ЕЛЕМ, и генерален секретар на партијата, Христијан Мицкоски.

Политичката кариера и приватниот живот на Никола Груевски во 30. точки

Дали долгодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и понатаму ќе ја води опозициската партија ќе стане јасно по 23. декември, за кога е закажан вонреден конгрес на партијата, а во меѓувреме, еМагазин во 30. точки направи пресек на клучните моменти

Ретки промени во лидерските фотељи кај ВМРО-ДПМНЕ и кај СДСМ

Македонската јавност е во исчекување на вонредниот конгрес на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на кој се најавува оставка на актуелниот лидер на партијата Никола Груевски. Доколку навистина се случи тоа би била само трета смена на лидерското место во оваа партија од осамостојувањето на нашата земја досега.