Наша тема

Што се гради “Трансмет“ со која управуваше Сеад Кочан

Компанијата “Трансмет“ со која до пред извесно време управуваше бизнисменот Сеад Кочан за кој Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница, работи на неколку инфраструктурни проекти од јавен интерес.

Меѓународна потерница за Сеад Кочан: Кои други бизнисмени и политичари ги бара МВР

Со меѓународна и домашна потерница Министерството за внатрешни работи го бара бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомнчен за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Пет приказни на гастарбајтери: Младите Македонци си заминуваат и никогаш нема да се вратат!

“Ќе се селам во Лондон, ќе си одам до крајот на месецот. Неможам веќе тука да живеам. Нема работа, нема пари, нема иднина. Неможам веќе да се надевам дека ќе се сменат работите“. Ова е мојот 16. по ред млад човек, близок пријател кој во изминатите 

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретки минерали од Алшар се продаваат на e-bay по багателни цени

Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, македонското национално богатство секојдневно се продава на онлајн сервиси за продажба и на аукции на реномирани аукциски куќи. На еден од најпознатите сервиси за онлајн продажба e-bay лица од Виена

(ФОТО) Редок печат на македонските револуционери од 19 век се продава на e-bay

Печат на македонските револуционери од 19 век се продава на сервисот за онлајн продажба e-bay. Овој редок примерок изработен од бакар и цинк се продава по цена од 242 долари.

За лекови секогаш има пари: Растат профитите и извозот на фармацевтите

И во услови на политичка криза, намалена потрошувачка и приходи кај поголем дел од индустриите, фармацевтската индустрија работи со полна пареа. Според финансиските извештаи на најголемите фармацевтски компании во земјава растат продажбите и на домашен и на странските пазари,

До сега најмногу премиери Скопјани: Ќе го добие ли Македонија првиот премиер од Струмица

Најголемиот дел од досегашните премиери на Македонија биле Скопјани, двајца Штипјани, а двајца од Пробиштип. Првиот премиер на Македонија, Никола Кљусев е роден во Штип, а беше премиер од 1991-1992 година.

Македонските маркети се служат со измами: Продаваат „овошен сок“ што не содржи овошје

Во македонските маркети и продавници многу често може да се сретнат прехранбени производи за кои се тврди дека можат да излекуваат болни лица или да ја подобрат нивната состојба или да излекуваат одредена дисфункционалност или малформацијата иако нема научни докази за таквите перформанси

Како се движеа инвестициите: За 10 години во земјава влегле 3 милијарди евра странски капитал

Изминатата 2016 година Македонија ја заврши со прилив на директни странски инвестиции во вкупна вредност од 358,4 милиони евра. Тоа е за 141,7 милиони евра повеќе споредено со претходната 2015 година.Најголем прилив на директни странски инвестиции во Македонија се регистрирани во 2007 година 

Ретко издание на Куранот од Македонија продадено на аукција за 49.000 фунти

Ретко издание од Куранот од 1871 година по потекло најверојатно од Македонија било продадено на аукција на реномираната аукциска куќа „Кристис“ за 49.000 фунти. Почетната цена на книгата била од 6.000 до 8.000 фунти, а аукцијата се одржала