Наша тема

Лани на Бермудите се одлеале најмногу пари: Има ли Македонци во „Рајските документи“

Рајските документи“ што ги објави Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) и нивните партнери, весниците „Њујорк тајмс“, „Зидојче цајтунг“, „Гардијан“ и британскиот јавен радиодифузер „Би-би-си“ за финансиите

Граѓаните да се подготват за инфлаторен бран: Поскапуваат дизелот, храната, водата...

Македонските граѓани треба да се подготват и семејните буџети да ги прилагодат на инфлаторниот бран кој неизбежно ќе ја зафати Македонија во наредниот период, а ќе се манифестира преку поскапувањето на горивата, храната и најверојатно водата за пиење.

 

Македонскиот металуршки гигант пред пропаѓање: Ќе „удри“ ли стечајот на Фени врз македонската економија

Македонскиот металуршки гигант за производсtво на феронкел „Фени“ од Кавадарци отиде под стечај. Трите банки Комерцијална, Стопанска и Силк роуд кои се најголемите доверители побараа да се отвори стечајна постапка со надеж дека комбинатот нема да пропадне

Како пропадна Скопски саем?

По 67 години Македонија остана без сајмиште. Информацијата дека словенечката групација Ера која беше сопственик на Скопскиот саем го изгуби имотот поради долгови кон банките и дека сега на таа локација ќе се гради трговски центар и станбен и деловен

Како Самир Мане стана милијардер, а Балфин груп една од најголемите инвестициски компании на Балканот

Балфин груп, во сопственост на албанскиот милијардер Самир Мане, објави нова инвестиција од 300 милиони евра во македонскиот главен град преку својата новоформирана компанија во Македонија, „Скопје Ист Гејт“. Компанијата на сајмиште планира

Акционерите под 5% се уште се тајна: Ќе ги направи ли новата Влада „ситните“ акционери во компаниите достапни за јавноста

Во Македонија сеуште е тајна кои акционери поседуваат под 5% од акциите во компанијата. Иако многу работи се сменија на пазарот на капитал во последниве неколку години, сепак јавното 

Предизборна хистерија: Ќе има ли ново мнозинство по локалните избори

Тесната трка во албанскиот блок во првиот круг од локалните избори, донесе вистинска хистерија на политичката сцена. Спинови и лажни информации од сите страни, а медиумите дополнително ја вжештија атмосферата, свесно или несвесно 

Како растеше и паѓаше империјата на Тодориќ: Од цвеќар до тајкун, па во затвор

Судот во Загреб во средата во отсуство му изрече мерка притвор на Ивица Тодориќ, сопственикот на Агрокор, еден од најбогатите луѓе во регионот, додека другите 12 лица кои се осомничени покрај него беа пуштени да се бранат од слобода.

Хрватска ја „тресе“ случајот „Агрокор“: Ќе ги „чепне“ ли некој македонските олигарси?

Деновиве на многу Хрвати, а богами и на многу жители од регионов не им се верува дека Ивица Тодориќ, еден од најбогатите бизнисмени на овие простори може да заврши во затвор.

Ќе се вратат ли Македонците во Арачиново?

Живот за сите. Тоа беше мотото на СДСМ на последните парламентарни и локални избори. Под тоа мото, СДСМ победи во скопската општина Арачиново, каде за прв пат е избрана градоначалничка, Миликије Халими.