Наша тема

(Видео) Македонски деца прават роботи за 1.недела: Запознајте го Цезар, прави склекови со една рака

„Цезар“ е робот кој може да прави речи се што може и човек. Да игра, да прави коло напред, да прави склекови и тоа со една рака, ѕвезда... Се програмира преку компјутер, а од тимот „Цунами“ од Микросам академијата од Прилеп за еМагазин велат дека им требало само една недела да го направат.

Целиот имот му е подарок: Што пријавил новиот директор на Македонски шуми, Зоран Ѓорѓиев

еМагазин продолжува со серијалот во кој Ви преставуваме каков имот пријавиле новите функционери. Овојпат Ви пренесуваме каков имот пријавил новиот в.д. директор на Македонски шуми, Зоран Ѓорѓиев.

Каков имот има судијата Панчевски

Судијата Владимир Панчевски деновиве е во фокусот на јавноста, откако од Специјалното јавно обвинителство извршија претрес во неговиот дом. Се уште до крај не е познато што се истражува СЈО, кога е во прашање Панчевски

Цел имот му е од наследство: Што пријавил директорот на Царина, Ѓоко Танасоски

Целиот имот на новиот директор на Царинска управа, Ѓоко Танасоски е од наследство, покажува анкетниот лист кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција. Според неговиот анкетен лист, целиот имот што го пријавил е на негово име, а тука влегуваат куќа од 155

Антикорупциска не одговори што констатирала по проверката на имотот на премиерот Заев

Од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) не откриваат што констатирале откако го провериле анкетениот лист на премиерот Зоран Заев.

Антикорупциска го проверила анкетниот лист на премиерот Заев

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го проверила анкетениот лист на премиерот Зоран Заев, велат од таму за еМагазин. “Државната комисија за спречување на корупцијата врши редовна проверка на податоците од анкетните листови за имотна состојба

Каков имот има портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски

еМагазин продолжува со серијалот во кој Ви преставуваме каков имот до Државната комисија за спречување корупција, пријавиле новите функционери. Овојпат ви пренесуваме каков имот има портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Премиерот Заев не кажува колку заработил како бизнисмен и каков имот има брат му, Вице

Премиерот Зоран Заев не открива каков имот има неговиот брат, Вице Заев, кој на пошироката јавност и стана познат преку случајот „Поткуп“, во кој премиерот е обвинет за поткуп. еМагазин преку портпаролот на Владата го праша Заев, зошто

Независната листа на советници во Кочани е со млади под 30 години, кампањата ја тераат преку духот на бунтовноста

Независната листа за советници на Кочани за претстојните локални избори, чиј носител е Венко Крстевски, е специфична по многу нешта. Од 19 кандидати, 17 се под 30 години и својствено за нивната

Кои се најчестите причини за смрт кај новороденчињата во Македонија?

Во Македонија лани умреле 273 новороденчиња или во просек по 11,9 на 1.000 бебиња. Од нив, 65 доенчиња умреле во првите 24 часа од породувањето, 109 доенчиња умреле во првите шест дена од породувањето, а 60 доенчиња во период од 7 до 27 дена од породувањето.