Наша тема

Каков имот поседува претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, стана актуелен откако од општината Центар донесоа одлука за рушење на два ката од зграда во скопски Центар, каде Панчевски е инвеститор. Од вчера инвеститорите во овој објект почнаа сами да ја рушат надградбата.

Рана резервација за евтино скијање: Можете на зимување и за 100 евра

Без оглед што сеуште не дошла зимата, а од снегот сеуште нема никаква трага, голем дел од љубителите на зимските спортови и зимувањата уште сега смислуваат и резервираат каде ќе скијаат оваа сезона. Туристичките агенции уште кога заврши летото ги пуштија во продажба зимските аранжмани, а колку порано се резервира, толку поголеми се попустите.

Диме Спасов нема автомобил

Дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика, кој поради сообраќајната несреќа изминатиов викенд стана топ тема во медиумите не поседува автомобил. Во неговиот анкетен лист доставен до Државната комисија за спречување на корупцијата, нема податок дека тој има автомобил.

Пачкова: Самохраните мајки се потенцијални бездомнички

Дороти Пачкова е претседателка на новоформираното Здружение за самохрани мајки „Една може“. Здружението има 1.600 самохрани мајки членки. Пачкова ако претседател, заедно со другите храбри жени си помагаат една на друга, но и на другите самохрани родители кои побарале помош.

Славење на “Халовин“ во Македонија: Да или не?

Додека некои мислат дека Ноќта на вештерките е само уште еден глупав американски празник, други се радуваат на се она што тој го носи. „Халовин“, скратеница од „All Hallow’s Eve“ или „Hallow Eve“ (Ноќ на Сите Свети), или уште како што го нарекуваат “Ноќта на вештерките“ 

Регулирајте си ги сметките во банките кои не ги користите, некои банки наплаќаат провизии

Пред неколку дена од една наша банка ми стигна известување дека треба да ја регулирам сметката кај нив, бидејќи после Нова Година, ќе ми наплаќале поголема провизија.Таа сметка сум заборавил дека ја имам и повеќе од десет години не ја користам. 

Барајте си К-15, компаниите имаат уште два месеци да го исплатат

Како што е веќе познато, приватниот сектор до крајот на годинава треба на вработените да им исплати регрес за годишен одмор или К-15. Работодавачите кои тоа не го сториле досега, ќе треба во следните денови да ја исполнат оваа обврска која е уредена со Општиот колективен договор за приватниот сектор.

(Мега-галерија) 24 часа во Парк хотел & Спа

Како е да бидеш турист во градот во кој живееш? За да го пробам тоа чувство од прва рака, поминав 24 часа во новоотворениот Парк хотел & Спа. Рака на срце, го избрав вистинското место. Еве како изгледаше тоа.

Во Грција затаил данок од 48 милиони евра: Што работеше Кондоминас во Македонија?

Грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас, многу добро познат и на македонската јавност повторно е топ тема во грчките медиуми. Како што објавија медиумите таму, грчкото Обвинителство за него поднесе кривична пријава за даночно затајување и за финансиски криминал, во износ

Десет години од стартот на Сведмилк: Како се ткаеше една од најголемите финансиски малверзации во Македонија

Четири години откако турски Суташ го купи производствениот погон на шведската млекарница Сведмилк, и десет години откако на големо беше најавена инвестицијата на шведската млекарница во Македонија, се затвараат