Наша тема

Ќе донесе ли Нова година продажба на две големи банки во Македонија?

Ќе донесе ли новата 2017 година продажба на две големи банки во Македонија е прашање што како што изминуваат последните денови од годинава ќе станува се поактулено ако се земат предвид неодамнешните најави од Словенија и Грција дека се крчка продажба на НЛБ Љубљанска банка 

 

Градежните компании билдаат добивки

Иако неофицијално во бизнис круговите се зборува дека градежните компании, кои добија поприлично работа изминативе години, неможат да си ги наплатат целосно ангажманите, финансиските извештаи за работење на најголемите компании во првите девет

Нема криза: Банките „растураат“ со добивки

Политичката криза удри врз џебовите на граѓаните и фирмите, но не и врз работењето на банкарскиот сектор. Финансиските извештаи за работењето на банките во Македонија, за првите девет месеци од годината, покажуваат дека граѓаните и фирмите излезот од кризата го бараат токму кај нив.

Што на патниците им причинува најголем стрес кога треба да летаат со авион

Летањето со авион треба да биде вистинско уживање, но претходно треба да преземете соодветни постапки за да не се доведете во ситуација да бидете изложени на беспотребен стрес кога ќе пристигнете на аеродром.

ЕКСКЛУЗИВНО: Детален преглед на промените во акционерската структура на „Макпетрол“

Во последниве пет месеци односно од средината на јули до првата недела од ноември има специфични промени во акционерската структура на нафтениот гигант „Макпетрол“. 

Како да повратите ДДВ од шопинг во Грција?

Како што еМагазин објави пред неколку дена грчките власти од октомври ја намалија границата за враќање данок на додадена вредност (ДДВ) на купени производи, бела техника и облека во Грција за странски државјани.

Каков имот поседува претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, стана актуелен откако од општината Центар донесоа одлука за рушење на два ката од зграда во скопски Центар, каде Панчевски е инвеститор. Од вчера инвеститорите во овој објект почнаа сами да ја рушат надградбата.

Рана резервација за евтино скијање: Можете на зимување и за 100 евра

Без оглед што сеуште не дошла зимата, а од снегот сеуште нема никаква трага, голем дел од љубителите на зимските спортови и зимувањата уште сега смислуваат и резервираат каде ќе скијаат оваа сезона. Туристичките агенции уште кога заврши летото ги пуштија во продажба зимските аранжмани, а колку порано се резервира, толку поголеми се попустите.

Диме Спасов нема автомобил

Дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика, кој поради сообраќајната несреќа изминатиов викенд стана топ тема во медиумите не поседува автомобил. Во неговиот анкетен лист доставен до Државната комисија за спречување на корупцијата, нема податок дека тој има автомобил.

Пачкова: Самохраните мајки се потенцијални бездомнички

Дороти Пачкова е претседателка на новоформираното Здружение за самохрани мајки „Една може“. Здружението има 1.600 самохрани мајки членки. Пачкова ако претседател, заедно со другите храбри жени си помагаат една на друга, но и на другите самохрани родители кои побарале помош.