Беспарица

Почна украсувањето: Новогодишна елка може да се најде од 10 до 150 евра

Сите оние кои оваа година планираат да купат нова елка и украси ќе треба да издвојат од 400 до 10.000 денари колку што чини вештачка елка до три метри. Кинеските продавници како и хипермаркетите, па дури и онлајн продавниците веќе нудат вештачки елки како и новогодишни украси.

Студот ги зголемува трошоците: Како да ја намалите сметката за греење

Без разлика дали вашиот дом го греете на цврсто гориво, нафта, плин, дрва или струја, голема количина на енергија се губи. Денес таквите работи морате да ги земате во предвид, бидејќи многу се зборува за заштита на животната средина и подигнувањето на свеста кај оние кои за тоа не водат премногу сметка. 

Македонија на удар на инфлација: Поскапеле лебот, брашното, млекото, маслото....

Според податоците на Државниот завод за статистика трошоците на живот во ноември 2017 година, во споредба со ноември 2016 година бележат пораст од 2,2 отсто, а цените на мало бележат пораст за 4,6 отсто.

 

Тешко доаѓаат до работа: Невработени 30% од самохраните мајки во Македонија

Самохраните мајки тешко доаѓаат до работа. Се проценува дека околу 30 проценти од нив во земјава се невработени и треба да им се помогне за полесен пристап на пазарот на трудот и преку мерките за вработување во Оперативниот план

Половина плата за новогодишната трпеза

Почнува предновогодишната еуфорија. Полните трговски центри и супермаркетите, полека навестуваат дека пристигува најлудата ноќ во годината. Таа најмногу ќе „удри“ на паричниците кои предпразнично ќе се истенчат за да се подготви се за дочекот на Новата година.

Хит во најава: Автомобили ќе се купуваат на претплата како телефони

Автооблската индустрија одлучи да се прилагоди на новата генерација на купувачи, па така посакуваниот авомобил ќе може да го отплаќате како и вашиот телефон. Последниот пример доаѓа од шведската компанија Волво која најави дека нивниот СУВ ќе може да се набави не само преку класична продажба или лизинг

Десет златни правила како да заштедите

Како да заштедам пари? Ова прашање си го поставуваме секојдневно, бидејќи без штедење тешко дека може да се реализира некоја поголема инвестициха, а да не се подигне кредит. Овие десет совети Вас ќе ви помогнат да воспоставите контрола над своите финансии, и да ја остварите целта која сте ја зацртале.

Поразителна статистика: Расте сиромаштијата во Македонија, 450.500 граѓани на работ на егзистенција

Во Македонија 21,8 процент или 450.500 граѓани се сиромашни, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика за 2016 година. Од вкупниот број сиромашни девет проценти се вработени, а 7,1 процент се пензионери.

Што стои позади најавите за попусти: Облеката е скапа дури и на распродажба

Голема распродажба, целосна ликвидација, попусти до 70%. Веќе еден месец може да се видат овие натписи на излозите на продавниците. Но колкаво е реално снижувањето на цените? Што се нуди на попуст? Има ли интерес од потрошувачите за купување на таа облека?

Арнаудова: Апелирам да се подигне свесноста за борбата против сиромаштијата

Здружението „Проект Среќа“, денеска одржа прес конференција по повод 17. октомври, Меѓународниот ден за борбата против сиромаштијата. Здруженито втора година по ред го одбележува овој ден.