Беспарица

Почнува туристичката сезона: Подгответе се за повисоки цени ако планирате летување во Грција

Првомајскиот продолжен викенд голем дел од Македонците го искористија за „отварање на сезоната за капење“ на грчките плажи на Халкидики. Сезонава тие беа дочекани со нови повисоки цени кои се резултат на промените во фискалната политика и зголемувањето на даноците,

Не сте земале плата два месеца? Колкава е казната за работодавачот ако не ги плаќа редовно вработените

Не сте земале плата два месеци? Немате повеќе ни здравствено осигурување, а имате договор за вработување? Кои се казните за работодавачот кој не ги исполнува обврските кон вработените? Според Законот за работни односи платата се исплатува за периоди кои не смеат да бидат подолги од еден месец. 

Како да живеете без кредитни картички

Важно е да ги пратите вашите трошоци, да знаете колку трошите во секоја област од вашиот живот (храна, забава, итн), потребно е да направите листа или табела за подобар увид. Направите пресметка за планираниот приход и држите чекор со потрошувачката. Со подобар увид во вашите сопствени средства полесно ќе можете да ги планирате трошоците и да процените дали тоа што го сакате може навистина да си го дозволите. На овој начин, ќе имате увид во сите трошоци, така да можете да ги корегирате вашите

Кутија цигари и до 700 денари: Кој пуши најевтини, а кој најскапи цигари во Европа

Асоцијација на производители на тутун (TMA) изготвува годишни извештаи за движењето на цената на кутија цигари во рамките на земјите од ЕУ и според тие извештаи, во 2016-та година цената на кутија цигари во ЕУ се движела од 70 до 700 денари. 

Дел од цигарите поскапеа за 5 денари, а од јуни ќе поскапат за уште 4 денари

Од минатиот четврток одредени брендови на цигари се продаваат за цена за пет денари повисоки. Нова цена имаат „West silver“, ,„West red“, „West white“, „Walter Wolf“, „Ronhill Black“ и Gold.Трговците велат дека немаат информации како резултат на што е ова поскапување на цигарите. 

Го „кроите“ буџетот за годишен одмор: Колкави се туристичките такси во европските градови

Веќе започнавте да го планирате буџетот за летните одмори. Освен дестинацијата на која што планирате да патувате, без разлика дали одморот ќе го планирате 

Како да започнете сопствен бизнис иако немате пари

Голем број од нас имаат одлични бизнис идеи меѓутоа реализацијата на таа идеја е многу тешка поради тоа што не секогаш ги имаме потребните пари. Тоа не значи дека треба да се откажеме од нашиот сон! Еве неколку совети што треба да правите за да започнете сопствен бизнис и покрај тоа што немате пари

Македонците без ЕУ пасош најлесно можат да најдат работа во Норвешка, Шведска и Германија

Конечно, Македонците без ЕУ пасош можат лесно да најдат работа во Норвешка, Шведска и Германија. Сите огласи за вработување ќе можат да ги најдат на едно единствено место. За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат стриктно со работодавецот. Во оваа скандинавска 

Што ги чека Македонците оваа лето на Халкидики: Цените за сместување исти, храната и пијалоците поскапи

На Халкидики, омилената дестинација на македонските туристи, веќе ги започнува подготовките за предстојната туристичка сезона. 

Политичката криза ги “изеде“ и субвенциите

Политичката криза во државава ги држи во заложништво сите. Последни на листата се земјоделците. Исплатата на субвенциите за 2016 останува замрзната се додека не се формира новото Собрание и не се донесат законските измени кои овозможуваат исплата на субвенциите и покрај тоа што нема Влада.