Беспарица

Плата до 1.000 евра: Каде најмногу можете да заработите како сезонски работник на Балканот

Сезонските работи се актуелни периодов, а недостатокот од работници се поголем. Во летниот период во земјите од регионот има зголемена побарувачка на сезонска работна сила, анализира српски 

Го „кроите“ буџетот за годишен одмор: Колкави се туристичките такси во европските градови

Веќе започнавте да го планирате буџетот за летните одмори. Освен дестинацијата на која што планирате да патувате, без разлика дали одморот ќе го планирате 

Колку дена порано треба да резервирате за да купите авиoбилет по багателна цена?

Доколку сте еден од тие што редовно патуваат со авион, мора да го прочитате ова. Ќе заштедите пари од секој лет.  Според анализите на една американса авиокомпанија направени над нешто повеќе од милион летови во 2015-та година

Како да започнете сопствен бизнис иако немате пари

Голем број од нас имаат одлични бизнис идеи меѓутоа реализацијата на таа идеја е многу тешка поради тоа што не секогаш ги имаме потребните пари. Тоа не значи дека треба да се откажеме од нашиот сон! Еве неколку совети што треба да правите за да започнете сопствен бизнис и покрај тоа што немате пари

Цените пред празници се качуваат до небо: Колку ќе ве чини велигденската трпеза

Јагнешко или свинско печење, а може и печена кокошка, руска салата, сувомеснати, некој благ специјалитет, торта или колачи, убаво црвено вино. Најважен дел се секако јајцата украсени во најразлични бои. Ова се основните работи на македонските велигденски трпези

Совети: Како да заштедите и до 50 евра месечно за гориво

Трошоците за гориво зафаќаат голем дел од вкупната месечна потрошувачка на секое домаќинство. Месечно се трошат од 100 до 200 евра за гориво, и тоа ако имате само едно возило. Следејќи ги овие совети може да ги намалите трошоците за половина.

Македонците без ЕУ пасош најлесно можат да најдат работа во Норвешка, Шведска и Германија

Конечно, Македонците без ЕУ пасош можат лесно да најдат работа во Норвешка, Шведска и Германија. Сите огласи за вработување ќе можат да ги најдат на едно единствено место. За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат стриктно со работодавецот. Во оваа скандинавска 

Што ги чека Македонците оваа лето на Халкидики: Цените за сместување исти, храната и пијалоците поскапи

На Халкидики, омилената дестинација на македонските туристи, веќе ги започнува подготовките за предстојната туристичка сезона. 

Политичката криза ги “изеде“ и субвенциите

Политичката криза во државава ги држи во заложништво сите. Последни на листата се земјоделците. Исплатата на субвенциите за 2016 останува замрзната се додека не се формира новото Собрание и не се донесат законските измени кои овозможуваат исплата на субвенциите и покрај тоа што нема Влада.

Колку чини една вечер пред телевизорот?

Дури и најнеуморните талкачи, понекогаш сакаат да одморат, да седнат дома пред телевизорот и да гледаат телевизија. Знаете ло колку чини тоа задоволство во различни земји во светот? За споредба, Изданието iBusiness направи споредба неколку производи кои најчесто ги конзумираме додека