Беспарица

Граѓаните се повеќе се задолжуваат на долг рок: Најмногу кредити со отплата над 8 години

Олеснувањето на кредитните услови од страна на банките, особено во доменот на каматната стапка е под влијание на конкуренцијата меѓу банките и нивните очекувања за вкупната економска активност, соопшти Народната банка вп најновата анализа за квалиетот на кредитирање на населението.

 

Банките највеќе ги кредитираат граѓаните со плата под 22.000 денари

Околу 36% од кредитната изложеност врз основа на кредитни картички, негативни салда по тековни сметки и потрошувачки кредити се однесува на домаќинствата со месечни примања под 22.000 денари, колку што всушност и претставува просечната

 

Септември 30, 2017 Беспарица Никола Осило

Доаѓа зимата: Како да најдете евтини авиолетови до егзотични дестинации

Македонските граѓани веќе почнуваат да ја чувствуваат депресијата што ја носи студот во есенските месеци, а допрва доаѓа зимата, период кога температурите во земјава знаат да се спуштат и десетици степени под нулата.

 

Дневно се фрлаат 5.000 тони храна, а половина милион граѓани едвај имаат по еден оброк на ден

Стопанската комора на Македонија со претставници на граѓанската коалиција од асоцијации и здруженија кои ја третираат проблематиката со храна и социјално загрозените лица во Македонија

Кои пет професии во Македонија се најниско платени

Државниот завод за статистика објави дека нето платите во јули 2017 година споредено со истиот месец претходната година се поголеми за 1,5%, односно просечната нето плата во земјава достигнла 22.671 денари.

Септември 15, 2017 Беспарица Никола Осило

Македонска трагедија: Девет проценти од вработените се сиромашни

Околу девет проценти од вработените во Македонија се сиромашни или имаат приходи пониски од 12 илјади денари, покажуваат официјалните статистички податоци кои беа изнесени на денешната конференција за сиромашни и социјално исклучени лица што ја организираше Македонската платформа против сиромаштија.

 

Како да се справите со семејниот буџет

Управувањето со финансиите е вештина која вреди да се развива како млад родител. Ова ќе ви овозможи оптимално да го контролирате вашето домаќинство. Да бидете финансиски мудри ви гарантира и вие и вашите деца живот кој е релативно удобен и обезбеден во иднина. Затоа, важно е да имате буџет за семејни финансии.

ССНМ: Половина од новинарите имаат потпросечна плата и не можат да прехранат семејство

Речиси 45 проценти од македонските новинари примаат плата пониска од државниот просек, кој изнесува 22.808 денари. Ова го покажа новата анкета на Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ), спроведена во јули и во август годинава користејќи го интернет сервисот „срвеј манки“ (Survey Monkey).

Таравари: Сите здравствени установи се во долгови

Сите јавни здравствени установи без исклучок се во долгови, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари.Директорката на Јавната установа од областа на здравството за потребите на ЈЗУ Универзитетски клиники, Завод и Ургентен центар-Скопје, Шкодране Дардишта, одговарајќи на новинарско прашање рече дека долговите на клиниките се од минатата гарнитура и се обидуваат заедно со министерот за здравство и со новите директори на клиниките да најдат решение за проблемот.

Колку чини подготовката на еден ученик за првиот училишен ден

За неколку дена почнува новата учебна година, а со тоа и трошоците на родителите за подготовка на своите деца за училиште. Според пресметките за целосна подготовка на еден ученик за во училиште на четврти септември родителите треба да одвојат најмалку 100 евра за еден ученик.