Добрососедство

(Фото) Заев на концерт во Скопје со градочалниците на Атина, Загреб и Приштина

Градоначалниците на Атина, Јоргон Каминис, на Загреб, Милан Бандиќ и на Приштина, Шпенд Ахмети, синоќа беа во друштво на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов и премиерот Зоран Заев на музичкиот спектакл „Квин симфони шоу!“.

Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети Македонија

​Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави дописничката на МИА од Атина.

Захариева: Договорот со Грција нема да се одрази на договорот со Бугарија

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА како потпишувањето на доворот меѓу Македонија и Грција ќе се одрази на веќе потпишаниот договор меѓу Македонија и Бугарија за добрососедство.

(ВИДЕО) Време е за љубов и пријателство: Пратеник на Сириза се обрати на македонски во грчкиот Парламент

„Пријатели од Република Северна Македонија, како што се разбравме, време е да го оставиме назад сето она што не разделува и да го видиме напред тоа што е зваемно

Бугарија го прифаќа договорот меѓу Македонија и Грција, Иванов треба да биде водач на дијалогот

Бугарија е многу загрижена од ескалацијата во Македонија во врска со договорот за новото име на државата, рече бугарскиот претседател Румен Радев на денешната прес-конференција во Софија по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

 

Македонци повторно ќе учествуваат на геј парадата во Солун

За две седмици, на  23. јуни, Солун ќе биде домаќин на 7., „Thessaloniki pride“. Во изминатите години, таму, Македонија имаше свои учесници, а организаторите во разговор со дописничката на МИА од Атина, велат дека имаат одлична соработка со претставници на ЛГБТ од кај нас.

(Видео) Заев и Борисов во Ватикан на заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата на РМ и министер за внатрешни работи на Република 

Заев и Борисов на заедничко поклонение во Рим во чест на „Св. Кирил“

​Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со делегација на владини претставници како и претставници од Македонската православна црква и Римокатоличката Црква во Македонија, на 24 и 25. мај

(Фото) „Сообраќајни знаци“ на македонски уметник низ улиците на Солун

Македонскиот уметник Ѓорѓе Јовановиќ со инсталацијата насловена „Зад аголот“ учествува на фестивалот „SKG Bridges“ што од 9 до 13 мај се одржува во Солун.   

„Aegean airlines“ ќе лета од Атина за Скопје

Имаме разговарано со компанијата „Aegean airlines“, знаеме дека е планирано да се направи ова поврзување и во текот на 2018 година секако ќе започне, вели алтернативниот шеф на грчката дипломатија Јоргос Катругалос во однос на новата авиолинија