Добрососедство

Косовскиот премиер Харадинај утре во прва официјална посета на Македонија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај утре ќе престојува во прва официјална посета на Македонија. Како што соопштија од кабинетот на Храдинај, тој освен средбата со својот домаќин, македонскиот премиер Зоран Заев, ќе биде примен и од други високи македонски личности.

Македонија и Бугарија ќе ги поврзат пазарите за тргување со електрична енергија

Со Меморандумот за разбирање се предвидува македонскиот организиран пазар за тргување со електрична енергија, кој ќе функционира на принципот „ден однапред“, по неговото основање предвидено со новиот Закон за енергетика

Фитосанитарната инспекција на Србија на преминот Прешево ќе работи и во недела

Граничната фитосанитарна инспекција на Србија на преминот Прешево од денеска ќе работат седум дена во неделата, наместо шест како досега. Оваа одлука на Србија произлезе од првиот одржан состанок на Мешовитиот комитет на Република Македонија и Република Србија.

(Фото) Македонија и Грција гасно се поврзуваат: Низ земјава ќе транзитира природен гас за развој на инфраструктурата во Западен Балкан

Работна група составена од членови на државното акционерско друштво, Македонски енергетски ресурси (МЕР) и грчката

(Фото) Прв пат по 10 години: Македонија и Грција ќе ја олеснуваат трговијата со струја

Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО) и грчкиот електропреносен систем-опратор (АДМИЕ) ќе работат на опциите за да ги зголемат прекуграничните капацитети за пренос на електрична енергија, со што, ќе ја олеснат трговијата со електрична енергија и ќе ја зголемат сигурноста во работењето на соседните системи.

Грци пробаа македонски ајвар

Две македонски компании учествуваат на 5. Меѓународен саем за храна и пијалаци што викендов се одржува во Атина. Саемот има цел компаниите да се промовираат, да ги претстават нивните производи, за евентуално да склучат и конкретен договор за соработка.

„Преспав“, прва македонска серија со грчки превод

Епизодата за спорот за името од втората сезона на популарната македонска серија „Преспав„ е преведена и на грчки јазик.

„Од Дунав до Охрид“: Македонија и Србија со заедничка понуда на Белградски саем на туризам

„Од Дунав до Охрид“ е заедничката туристичка промоција на Македонија и Србија која денеска беше претставена на 40. Меѓународен саем на туризмот во Белград, кој е во организација на Агенцијата за промоција и подршка на туризмот, заедно со агенциите и хотелиерите. 

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива.

Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство

​Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, на денешната средба во Скопје се согласиле да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.