Добрососедство

Прва средба на македонскиот директорот за јавна безбедност со неговиот грчки колега

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ваков вид меѓу директорите на двете полиции и е можност за размена на информации за 

Убавините на Македонија, претставени пред Србите

Агенцијата за промоција и за поддршка на туризмот ја претставува туристичката понуда на Македонија на саемот за туризам во Белград, Србија, од 18 до 21 февруари.

Со 10 милиони евра Македонија и Косово ќе развиваат туризам и трговија

Министерот за локална самоуправа Лирим Шабани и косовскиот амбасадор во Македонија Илбер Хиса денеска потпишаа Меморандум за соработка.

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос со мигрантската криза

Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се против таквиот потег, велат грчки дипломатски извори во Скопје.

Металуршките компании во соработка со Турција ќе го зголемуваат извозот

Претседателите на Здружението на металургијата при Стопанската комора на Македонија, Митко Кочовски и на Стопанската комора на Македонија-Турција МАТТО, Туна Ејуп Кахвеџи, со своите соработници, реализираа работна средба. 

Во Косово ќе може да се патува со лична карта

Граѓаните на Македонија и Косово наскоро ќе можат да ја поминуваат државната граница со биометриски лични карти за краток престој во соседната држава.

Неготино и Алмопиа, Грција, заеднички ќе ги развиваат пчелните производи

Во рамки на програмата ИПА за прекугранична соработка меѓу Грција и Македонија и проектот „Поддршка и развој на економијата на пчелни производи во прекуграничната област“, денеска во просториите на општина Неготино се одржува втората проектна координативна средба меѓу двата проектни партнера, општина Неготино и општина Алмопиа. 

Обичајот мартинки од 1-ви март ќе има заедничка презентација низ Балканот

Проектот за културни обичаи на Балканот „Среќна Баба Марта 2016“ како меѓународен проект има  за цел промоција на нематеријалното културно наследство, изјави за МИА, Василка Димитровска од ХАЕМУС, потенцирајќи дека во Источна Македонија посебно во Пијанечко овој обичај се уште живее.

Со пари од ЕУ, Маврово доби пазар

Започна со работа пазарот во Маврово што заедно со поголемиот во Ростуше се дел од проектот „Промоција на еко производи во прекуграничната област“ финансиран од Европската унија како дел од ИПА програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Албанија.