Добрососедство

Заедничка седница на владите на Македонија и Албанија на 15 декември

Владите на Македонија и Албанија на 15 декември во Подградец ќе одржат заедничка седница. Претставниците на Владите на двете држави, како што се наведува во соопштението на македонската Влада, го договориле датумот и местото на одржување на заедничката седница.

Захариева: Договорот за добрососедство ќе се ратификува следната недела

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерија Захариева изјави дека се надева оти Договорот за добрососедство со Македонија ќе биде ратификуван идната недела во бугарското Народно собрание.

Бугарија најавува намалени цени на роамингот со Македонија

Во следните неколку месеци ќе биде потпишан меѓувладин меморандум за намалување на цените во роамингот за земјите од Западен Балкан, најави денеска бугарскиот министер за транспорт, информатички технологии и комуникации Ивајло Московски, пренесува денеска БТА.

Владите на Македонија и Бугарија ќе одржат заедничка седница во Струмица

​Теми од заеднички интерес, со фокус на разговорите за напредокот на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија ќе бидат разгледани на заедничата седница на владите на двете земји, која ќе се одржи на 23. ноември во Струмица, соопшти денеска прес-службата на бугарската Влада.

Над 275 илјади Македонци ја посетиле Грција за девет месеци

Над 275 илјади граѓани на Македонија ја посетиле Грција од почетокот на годинава до крајот на септември. Според податоците на грчките статистички служби, бројот на македонски граѓани кои годинава ја посетиле Грција е за седум проценти поголем од лани

Владата во ноември ќе одржи заедничка седница со бугарската, а во декември со српската Влада

​Македонската Влада одлучи да одржи заеднички седници со бугарската и со српската Влада.

Захариева: Софија и Атина се подготвени да му помогнат на Скопје за реформите

Бугарија и Грција се подготвени да и помогнат на Македонија за спроведување на реформите за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, изјави вицепремиерот и  министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева. - Потребно е прво да се изгради доверба меѓу политичките раководства. Тие имаат долг пат и многу реформи за да започнат преговори

Во Солун средба меѓу првите луѓе на македонската и грчката полиција

Справување со тероризмот, организираниот криминал и миграциите беа тема на разговор на денешната средба во Солун меѓу првите луѓе на македонската и грчката полиција, директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски

Македонија станува „Доверлив балкански производител на облека”

Во партнерство помеѓу „ТТЗ Текстилен кластер – Македонија“ и „Браншова организација за текстил и облекло” – Бугарија, изготвени се два стратешки документи со кои се дефинира визијата на регионот: Регионален кластер со препознатливи, брендирани и иновативни

Димитров во Солун на средба со колегите од Грција, Бугарија и Албанија

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола Димитров, Никос Коѕијас, Дитмир Бушати и Екатерина Захариева, на квадрилатералната средба денеска во Солун.