Добрососедство

Македонија станува „Доверлив балкански производител на облека”

Во партнерство помеѓу „ТТЗ Текстилен кластер – Македонија“ и „Браншова организација за текстил и облекло” – Бугарија, изготвени се два стратешки документи со кои се дефинира визијата на регионот: Регионален кластер со препознатливи, брендирани и иновативни

Димитров во Солун на средба со колегите од Грција, Бугарија и Албанија

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола Димитров, Никос Коѕијас, Дитмир Бушати и Екатерина Захариева, на квадрилатералната средба денеска во Солун.

На иницијатива на Коѕијас: Средба на шефовите на дипломатиите на Грција, Албанија, Бугарија и Македонија

По иницијатива на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 4 и 5 октомври во Солун ќе се одржи средба на шефовите на дипломатиите на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, објавија грчките медиуми.

Арсовска од Солун: Со меѓусебно разбирање до рушење на бариерите

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска беше единствен говорник од бизнис секторот од Македонија на значајниот Самит за граѓанско општество кој се оджува во Солун, Грција, во рамки на Програмата за мир и човекови права.

Апсурдниот спор не смее да биде пречка за соработка: Македонски и грчки бизнисмени на иста маса во Скопје

Индустријата, градежништвото и агро бизнисот се во фокусот на македонско – грчкиот економски форум што се одржа денеска во Скопје во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија под покровителство на Универзитетот Колумбија од САД.

Со закон Албанија признава осум малцинства, меѓу нив и македонското

Во Албанија се признава постоењето на осум национални малцинства а тоа се Македонците, Грците, Египќаните, Власите, Ромите, Црногорците, Србите и Бошњаците.

Албанската радио телевизија почна со емисии и на македонски јазик

Вториот канал на албанската државна радио телевизија РТШ-2, денеска почна со емитување емисии на јазиците на малцинствата, вклучувајќи ги и емисиите на македонски јазик.

Заев се сретна со српската амбасадорка

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Република Србија во Република Македонија Душанка Дивјак – Томиќ.

(Видео) Коѕиас до Заев: Сакаме стабилност во регионот и во Македонија гледаме добар сосед

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Коѕијас.

Коѕијас за Македонија: Грција ќе продолжи со сите сили да ја подржува пријателската северна земја

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска разговарале за разликите околу името, но повеќе, како што појасни македонскиот министер, за самиот процес за тоа како