Добрососедство

Заев и Борисов очекуваат да го потпишат договорот за добрососедство на заедничката прослава на Илинден

​Претседателите на македонската и на бугарската Влада, Зоран Заев и Бојко Борисов, на денешната средба во Софија разговарале и ги приближиле ставовите  во врска со договорот за добрососедство и очекуваат да го потпишат на 2 август во Македонија за време на заедничкото чествување на Илинден.  

Прв јавен повик за проекти за прекугранична соработка со Косово, на располагање два милиони евра

Објавен е првиот јавен повик за проекти за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Косово во рамки на кои на располагање се 2.040.000 евра од страна на Европската унија за проектите за двете држави,

Грците го вратија возот од Белград до Солун преку Скопје

Грчката државна железничка компанија Треиносе соопшти дека ја обновува железничката линија Солун – Скопје – Белград и оти во текот на летната сезона возовите ќе патуваат и до Букурешт преку Софија. Железничката линија Солун – Скопје – Белград од денеска ќе ја има секој ден, додека возовите за Софија и 

Од 1 јуни се враќа во сообраќај експресниот воз Солун-Скопје-Белград

Експресниот воз „Хелас експрес“ повторно ќе почне да сообраќа помеѓу Скопје, Белград и Солун од 1 јуни годинава. Српските железници ја завршија реконструкцијата на пругата меѓу Ниш и Прешево, со што се создадоа услови за железничко поврзување меѓу овие земји

Политички консултации меѓу МНР на Македонија и Грција

​Во рамките на спроведувањето на мерките за градење доверба меѓу Грција и Македонија, вчера во Солун се одржа втор круг од политичките консултации меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји, соопшти денеска грчкото МНР.

Б2Б вмрежување меѓу компании од Македонија и Косово

Проектот на УСАИД за мали и за микропретпријатија денеска беше домаќин на „бизнис за бизнис“ (Business to Business) вмрежување меѓу компании од Македонија и од Косово, во „Сити хол центар“ во Скопје.

Прва Ревија на современиот грчки филм во Македонија

​Од утре до 30 март во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар, ќе биде одржана првата Ревија на современиот грчки филм во Македонија.

Балканските инженери дискутираа за признавање на овластувањата и вредноста на трудот

​Македонската комора на овластени архитекти и инженери, изминативе три дена, беше домаќин на своите колеги од Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора и Бугарија во рамки на редовниот состанок на Инженерската иницијатива за регионална соработка (ИИРС).

Бизнисмени од Македонија и Србија: Економската соработка да биде пред политиката

​Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат до владите на двете држави да направат се што е потребно за да не се нарушат добрососедските односи бидејќи добрите политички односи се предуслов за зголемување на трговската размена.

Македонија и Грција заеднички реализирале 57 проекти

Искористеноста на финансиските средства од ИПА програмата за прекуграничната соработка меѓу Македонија и Грција за периодот 2007-2013 година изнесува 82 проценти, со спроведени 57 проекти со вкупна вредност од над 10 милиони евра.