Добрососедство

Усвоен Меморандум за соработка за природен гас меѓу Македонија и Бугарија

Владата на вчерашната седница го разгледа и усвои Меморандумот за соработка во полето на природниот гас помеѓу Министерството за економија на Република Македонија и Министерството за енергетика на Република Бугарија.

Бугарската Влада го одобри меморандумот за железничко поврзување со Македонија

​Бугарската Влада денеска го одобри Меморандумот за соработка меѓу министерствата за транспорт на Бугарија и на Македонија за развој на железничкиот сообраќај меѓу двете земји.

Македонија и Бугарија ќе ја продлабочат соработката во областа на енергетиката

​Македонија и Бугарија ќе ја продлабочат соработката во енергетиката преку разгледување на можноста за изградба на ново интерконективно гасно поврзување меѓу гасните системи на двете земји. 

Наесен во Поградец заедничка седница на владите на Македонија и Албанија

Албанија и Македонија немаат отворени прашања и сакаат уште подобра соработка како единствен сигурен пат кон евроатлантските интеграции, истакнаа министрите за надворешни работи на двете земји, Дитмир Бушати и Никола Димитров, по денешната средба во Тирана.

Средба Заев - Јанакис: Има позитивна атмосфера за градење доверба меѓу Македонија и Грција

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Грција во Македонија, Димитрис Јанакакис, на која, како што соопшти владината служба за информирање, разговарале за можностите што ги отвораат политиките на пријателство

Заев и Борисов очекуваат да го потпишат договорот за добрососедство на заедничката прослава на Илинден

​Претседателите на македонската и на бугарската Влада, Зоран Заев и Бојко Борисов, на денешната средба во Софија разговарале и ги приближиле ставовите  во врска со договорот за добрососедство и очекуваат да го потпишат на 2 август во Македонија за време на заедничкото чествување на Илинден.  

Прв јавен повик за проекти за прекугранична соработка со Косово, на располагање два милиони евра

Објавен е првиот јавен повик за проекти за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Косово во рамки на кои на располагање се 2.040.000 евра од страна на Европската унија за проектите за двете држави,

Грците го вратија возот од Белград до Солун преку Скопје

Грчката државна железничка компанија Треиносе соопшти дека ја обновува железничката линија Солун – Скопје – Белград и оти во текот на летната сезона возовите ќе патуваат и до Букурешт преку Софија. Железничката линија Солун – Скопје – Белград од денеска ќе ја има секој ден, додека возовите за Софија и 

Од 1 јуни се враќа во сообраќај експресниот воз Солун-Скопје-Белград

Експресниот воз „Хелас експрес“ повторно ќе почне да сообраќа помеѓу Скопје, Белград и Солун од 1 јуни годинава. Српските железници ја завршија реконструкцијата на пругата меѓу Ниш и Прешево, со што се создадоа услови за железничко поврзување меѓу овие земји

Политички консултации меѓу МНР на Македонија и Грција

​Во рамките на спроведувањето на мерките за градење доверба меѓу Грција и Македонија, вчера во Солун се одржа втор круг од политичките консултации меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји, соопшти денеска грчкото МНР.