Добрососедство

Претседателот Иванов и солунскиот градоначалник Бутарис во посета на Крушево

​Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис денеска го посетија Крушево.

Ксидакис: Грција и Македонија можат да живеат во хармонија, Скопје да се откаже од екстремизмот

Мерките за градење доверба се уште еден доказ дека Грција и Македонија можат да живеат и да разговараат во хармонија, во една средина која не е особено стабилна

Македонија и Косово ќе ја подобруваат трговската размена

Надминувањето на сите преостанати бариери за подобрување на трговската соработка, можноста за изградба на царински терминал на граничниот премин Јажинце и подобрувањето на соработката во областа на туризмот, беа главни теми на разговор на денешната средба 

Грција задоволна од мерките за градење доверба со Македонија

​Никој не очекуваше дека резултатите во рамките на мерките за градење доверба меѓу Грција и Македонија ќе одат над сите очекувања и ќе се изградат темели на доверба меѓу министерствата за надворешни работи на двете земји.

Земјите од регионот треба заеднички да соработуваат за подобар развој на туризмот

Kреирање на заеднички туристички понуди за настап на трети пазари, за зголемување на бројот на туристи и на туристичката соработка помеѓу земјите, разговараа претседателот на туристичко-угостителската комора при Сојуз на стопански комори ССК, Аркан Керим со амбасадорите на Република Србија, Црна Гора, 

Нова рунда разговори за градење доверба меѓу Македонија и Грција

​Во Атина вчера се одржала нова рунда разговори меѓу претставници на Македонија и на Грција околу мерките за градење доверба меѓу двете земји. Разговорите, како што соопшти денеска грчкото МНР, минале во пријателска конструктивна сфера, а биле фокусирани главно на можностите соработка во сообраќајната инфраструктура, енергетиката

Македонија и Бугарија, железнички ќе се поврзат во 2020 година

Железничкото поврзување и определување на спојните точки меѓу Македонија и Бугарија, интензивирање на соработкаката на железничките компании, како и размена на искуства и размена на експертски тимови  беа само дел од темите за кои разговараа директорот на ЈП Македонски Железници Инфраструктура,

Формирање на „Итер витис Балкан“ за промоција на винската традиција во регионот

Македонија и останатите земји од поранешна Југославија, заедно со Грција, Албанија, Бугарија и Романија, ја основаа асоцијацијата „Итер витис Балкан“. Откако ќе биде правно регистририна, во октомври се очекува асоцијацијата да биде сертифицирана како културна патека од Програмата на Советот на Европа „Cultural Routes“.

Македонскиот ајвар во Атина

Македонскиот ајвар, чаеви и дел од традиционалните кулинарски специјалитети беа претставени на Меѓународниот саем за храна во Атина. Ова е втора година како македонската амбасада во Атина се претставува на овој саем, организиран од здружението на сопругите на амбасадорите во Грција

Македонската и бугарската академија на наука и уметност заедно го одбележаа Денот на св. Кирил и Методиј

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и Бугарската академија на науките (БАН) денеска со свечен собир во Скопје го одбележуваат Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј.