Добрососедство

Бугарија и Албанија сакаат стабилна Македонија

Бугарија и Албанија се заинтересирани за тоа што се случува во Македонија и посакуваат стабилизација на земјата. Ова го изјави албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати по вчерашната средба со шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов во Софија. Бушати притоа посочил дека во Македонија е неопходно да има политички дијалог кој ќе доведе до 

Почна да важи одлуката на Косово да се патува со лични карти

Меѓудржавната спогодба на Владите на Македонија и на Косово за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти, од денеска официјално стапи на сила.

Македонската, Бугарската и Хрватската берза се поврзаа преку СЕЕ Линк платформа

Македонската, Бугарската и Хрватската берза ќе ги пренасочуваат налозите за тргување преку СЕЕ Линк платформата која денеска беше официјално промовирана во Скопје во рамки на одбележувањето на 20-годишнината на Македонската берза.

Приштина во Скопје: Комшиски фестивал на креативни уметности во Јавна соба

Од 25. до 27. март Јавна соба - дизајн центар  е домаќин на проектот „Приштина  во Скопје”. Ликовна уметност, дизајнерски парчиња, моден дизајн, накит, фотографија, мозаици, музички и кулинарски изведби во живо, Јавна соба ја претставува овој викенд најсилната страна на Косовската сцена, нивниот креативен потенцијал и храброст.

Продлабочување на соработката меѓу компаниите од Македонија и Албанија

Бизнис-делегација од Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК) заедно со делегација на Комората на Северозападна Македонија учествуваат во тридневна економска мисија во Албанија, чиј фокус е интензивирање на деловната соработка и воспоставување нови бизнис-релации помеѓу компаниите од двете земји.

Потребни се конкурентни економии засновани на регионално поврзување

На Западен Балкан му се потребни структурни реформи, борба против корупцијата и надминување на уште многу други предизвици. Регионалната соработка е важна за економски напредок и развој.

Во Србија формирана прва партија на Македонците на државно ниво

Во Нови Сад денеска е формирана првата македонска малцинска партија на ниво на Србија, Партијата на Македонците на Србија, чие седиште ќе биде во Белград, изјави за Танјуг, претседателот на Извршниот одбор на партијата, Димче Булевски. 

Жени од шест села во Македонија и Бугарија собрани во едно

Жени од шест погранични села од Бугарија и Македонија денеска се собраа во Делчево, како дел од манифестацијата  „Шест села собрани во едно“ со која преку фолклорот и традицијата сакаат да го обединат регионот.

Прва средба на македонскиот директорот за јавна безбедност со неговиот грчки колега

Директорот на Бирото за јавна безбедност Горанче Савовски денеска во Солун е на средба со неговиот грчки колега Константинос Сувалас. Од Министерството за внатрешни работи оценуваат дека се работи за состанок од исклучителна важност бидејќи е прв од ваков вид меѓу директорите на двете полиции и е можност за размена на информации за 

Убавините на Македонија, претставени пред Србите

Агенцијата за промоција и за поддршка на туризмот ја претставува туристичката понуда на Македонија на саемот за туризам во Белград, Србија, од 18 до 21 февруари.