Check in

Октомври 2, 2015 Check in Камелија Делија

(Галерија) Најубавата медитеранска храна во Скопје е во Гнездо Kitchen bar

Од пред извесно време на улицата Македонија, Скопје доби ново симпатично место, Гнездо Kitchen bar.

 

Влезете во друг „филм“: Ново место во Скопје, Twins kitchhen and wine

Скопје од поодамна не добило некое ново интересно место. Новите кафулиња во последните години почнаа да личат едни на други, па е вистинско чудо кога ќе се изненадиш убаво од нешто ново и различно.

Медитерански шмек на струмичкото Корзо

Струмичани имаат ретка можност се уште да уживаат во долгите прошетки по Корзото, традиција која се негува со години и која е многу ретка низ земјава. Корзото е излогот на градот и местото каде сите ќе ве видат и ќе видите кој сакате.

 

Concept, новото најпопуларно место во Струмица, кое постави нови стандарди

Незнам за Вас, но мене лично секогаш ме нервира кога треба да се „дерам“ по дечкото/девојката, кои работат во кафуле кога нешто ми треба. Секогаш оргиналните Струмичани кога станува збор за добро кафуле нашле решение и за овој проблем.

„Планет“ и за Илинден со Тоше

По повод Илинден, во CHECK IN ве носам во срцето на Крушево, еден од најавтентичните градови во државата, па и на Балканот. Посебно познат и посетен овој град стана по смртта на Тоше Просеки.

(Галерија) Во ресторан Бакал храната е квалитетна, сервирана е врвно, а услужена со мерак

Бакал е убав во секој негов ќош, ако го загледаш ќе видиш дека има приказна. Цвеќињата кои преовладуваат во надворешниот амбиент, хортикултурното уредување со стил, дрвото и целиот амбиент неверојатно им годат на очите, но и на душата. Терасата иако има капацитет од 130 гости, дава чувство на приватност и осаменост и покрај исполнетоста со гости.

 

На виенска шницла во стара чаршија

Старата чаршија во Скопје ми е омилено место за излегување и преку ден и навечер. Незнам за Вас, но преку ден постојано имам проблем каде да седнам на убаво кафе и со пријатели да си направам муабет на раат, без да се буткам или да се молам за место во уличката со кафулињата, во која веќе неможе да се дише од кафулиња и тенди (и ништо неможе да се види од чаршијата), а камоли кафе на раат да испееш.

(Галерија) Нов тренд во Македонија: FinoFrutti, продавница за овошје и зеленчук

Последниве неколку месеци во Скопје беа отворени неколку спецјализирани маркети за овошје и зеленчук под името „FinoFrutti". Маркетите на располагање имаат најразлични видови на свеж зеленчук и овошје, а она што ги прави уште попосебни овие маркети се цените. Значително поевтини од другите маркети и супермаркети кои нудат вакви производи, а дел од понудата поевтина и од на пазар.

Порта џез: Најпријатното место во Битола

Битолскиот Широк сокак е преполн со најразлични кафе барови, но како по некое непишано правило, вистинските места се секогаш „понастрана“. Едно е најпријатното место во Битола во кое можете да уживате во било кое време од денот е дефинитивно барот Порта џез. Прекрасен амбиент, живи свирки, вистинска уживанција.

 

Посетете ја “Штала” и уживајте во убавата музика и амбиент

Кафе барот Штала е дефинитивно место кое треба да го посетите. Одлично вино, убави луѓе меѓу вас, а и има неверојатен изглед. На кратко, нешто неодоливо. Дури би се запрашале дали навистина станува збор за место коешто е дел од овој град.  Посетете ја “Штала” и уживајте во убавата музика и амбиент.