Бизнис

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

„БИМ инвест инженеринг“ се откажа од намерата за преземање на „Бетон Штип“

„БИМ инвест инженеринг“ преку Македонската берза соопшти дека се откажува од намерата за преземање на „Бетон Штип“.

 

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

Кои македонски компании купуваат струја од ЕДС?

Во јавноста не стивнуваат реакциите по најавата дека компанијата „Енерџи деливери солушнс“(ЕДС) во сопственост на вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев ќе биде продадена на грчкото електростопанство ППЦ.

 

Македонците на кредитни картички должат 200 милиони евра

Банките и штедилниците во 2017 година, заклучно со декември одобриле 2,29 милјарди евра кредити на населението, покажуваат последните податоци кои што ги објави Народната банка.

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Комерцијална банка распродава апартмани, деловен простор и спа-центар во „Соравиа Рисорт“ на Водно

Комерцијална банка за да наплати долг од „Соравиа Рисорт“ продава девет апартмани со различна квадратура, четири деловни простори и спа центар во станбена зграда „Рома“ во поранешно Олимписко Село каде што сега е комплексот „Соравиа Рисорт“.

 

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Високо одликување од Финска: Светозар Јаневски доби орден „Витез од прва класа на редот на финскиот лав“

За своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји, почесниот конзул на Република Финска во Република Македонија, Светозар Јаневски, доби високо одликување од финската 

 

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Анѓушев: Продажбата на ЕДС нема никаква врска со преговорите за името

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека продажбата на неговата компанија ЕДС на Грчкото државно електростопанство е поврзано со преговорите за спорот со името ги оценува како неосновани и несериозни.

Јануари 20, 2018 Бизнис Никола Осило

СДСМ го прекрши ветувањето дека ДДВ ќе плаќаат само граѓаните кои заработиле над 2 милиони денари

Одговорната влада на СДСМ ќе го врати прагот на ДДВ на 2 милиони денари, со што ќе ги ослободиме малите фирми и граѓаните од новите давачки за ДДВ што им ги наметнаа Груевски и Ставрески со тоа што го намалија прагот на ДДВ на 1 милион денари.

Јануари 20, 2018 Бизнис Никола Осило

Распродажба на запленет имот: Луксузни куќи, станови и возила нудат банките

Македонските банки почнуваат да наликуваат на агенции за надвижности или на автосалони со оглед на тоа што многу често можат да се забележат огласи за продажба на недвижен и подвижен имот запленет врз основ на ненаплатени кредити.

 

Јануари 20, 2018 Бизнис Никола Осило

Македонски програмери се фатија во костец со Бранимир Јовановиќ околу обврската физички лица да плаќаат ДДВ

Македонски програмери, земјоделци и вработени од други дејности негодуваат поради најавата дека сите физички лица кои заработиле над милион денари ќе имаат обврска да плаќаат ДДВ.

 

Јануари 20, 2018 Бизнис Никола Осило

Малку познати македонски иселенички кои заработуваат милиони

Македонската јавност многу малку знае за нашите иселенички кои успеале да развијат успешни бизниси и да се вработат во големи светски познати корпорации. Во оваа прилика ќе ве запознаеме со четири успешни македонски жени кои откако се иселиле станале главен фактор во деловната заедница каде што живеат.