Бизнис

Анѓушев: Неможеме да зборуваме за е-мобилити кога немаме инфраструктура во регионот

Земјите од регионот неможе да зборуваат за е-мобилити, а имаме два града до кои патуваме по пет часа. Нема авионски линии. Од Скопје до Софија и Тирана се патува пет часа и ако една дистанца ја поминуваме за пет часа тогаш имаме проблем.

(Фото) Скопје домаќин на највлијателните бизнис лидери од Југоисточна Европа

Во присуство на повеќе од 100 еминентни бизнис лидери од Македонија и регионот и специјални гости од меѓународни финансиски институции, денеска Живко Мукаетов, генерален директор на „Алкалоид“, кој воедно е и Претседател

Октомври 16, 2017 Бизнис Никола Осило

„Орифлеим козметика“ ја зголеми основната главнина на 69 милиони денари

Централниот Регистар на Република Македонија ја одобри пријавата за упис на зголемување на основачки влог и запишување на одлука за зголемување на основана главнина на трговското друштво „Орифлеим козметика“ ДООЕЛ Скопје со кое главната на компанијата се зголемува на 69.906.600 денари.

 

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од вечер на полноќ се намалуваат за 0,50 денари по литар, одлучи денеска Регулатрната комисија за енергетика.

Промена во менаџментот: Назначени нови управители на Хуавеи Технолоџис Македонија

Ли Џијан. Ши Јанли, Танг Шјаоминг од Кина се назначени за нови управтели на Друштво за производство, трговија и услуги Хуавеи Технолоџис Македонија ДООЕЛ Скопје. Според објавата на Централниот регистар на Македонија тие доаѓаат на оваа позиција на местото на

Тевдовски: Македонската економија ќе закрепне и ќе почне да се движи напред

Транспарентниот и чесен пристап на Владата, како и приближувањето кон НАТО ќе донесе дополнителни странски инвестиции во земјава. Активно се работи на проект за поврзување на домашни и странски компании од автомобилската индустрија, со што ќе се обезбеди повеќе работа и за домашните фирми.

Октомври 16, 2017 Бизнис Никола Осило

Милионска зделка: Агенцијата за електронски комуникации набавува репрезентативен материјал

Агенцијата за електронски комуникации распиша оглас за набавка на репрезентативен материјал. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.200.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е најниската цена.

 

Октомври 16, 2017 Бизнис Никола Осило

Мултимилионска зделка: Распишан тендер за одржување на тунелите на автопатот Демир Капија-Смоквица

Јавното претпријатие за државни патишта распиша оглас за управување и одржување на тунели, опрема и постројки на делница Демир Капија-Смоквица и контролен центар Неготино.

Смени во Надзорниот одбор на НЛБ Нов пензиски фонд

НЛБ Нов пензиски фонд Скопје преку Македонската берза извести дека се извршени измени во составот на членовите на Надзорниот одбор. Заради истек на мандатот, Ќенан Идризи не е повеќе независен член на Надзорниот одбор.

Весна Стојановска нов Генерален директор на КБ Прво Пензиско друштво

Од КБ Прво Пензиско друштво АД Скопје преку Македонската берза информираат дека се извршени промени во Централниот регистар, односно запишан е Предраг Милошевски на функцијата член на Управниот одбор и овластено лице на Друштвото